Yazıhane

Zararlı Yazılım Saldırısına En çok Uğrayan İşletim Sistemi Hangisi?

En çok zararlı yazılım saldırısına uğrayan işletim sistemi hangisi? sorusunun cevabını arayan Nokia şirketi, bu konu hakkında bir çalışma yaptı ve yaptığı çalışmayı rapor halinde kamuoyu ile paylaştı.

Nokia tarafından yayınlanan raporda,Google’ın milyarlarca cihazda çalışan mobil işletim sistemi Android,zararlı yazılımlarının favorisi konumunda bulunuyor.Bu raporda,en çok zararlı yazılım saldırısı yüzde 68,5 ile Android tarafında gerçekleştiriliyor.

Android’i yüzde 27,96’lık pay ile Windows ekosistemi takip ediyor. Geri kalan yüzde 3,54’lük kısımda ise iOS, macOS, Linux ve Unix gibi platformlar yer alıyor.iOS işletim sistemi kapalı bir yapıya sahip olması sebebiyle daha az saldırıya uğruyor.

İlginizi Çekebilir:  Türkiye'nin İlk Yerli Emoji Klavyesine Nusret Emojisi

Peki macOS, Linux ve Unix gibi işletim sistemlerinin daha az saldırıya uğraması daha güvenli olduklarını mı gösteriyor. Tabi ki hayır…  Saldırı oranının bu kadar az olmasının sebebi daha az kullanıcının kullanıyor olmasını gösterebiliriz.

Kaynak: Nokia

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı