Haberler

Yurtdışı Alışverişlerindeki Vergi Muafiyeti Resmen Kaldırıldı

15 Mayıs tarihinde Resmi Gazete’de yurtdışından yapılan alışverişlerde, bedeli 22 Euro’yu geçmeyen ürünlerde uygulanan vergi muafiyetinin kaldırılmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Kararı yayımlanmıştı.

Karar bugün itibarı ile uygulamaya girdi.

Bugünden itibaren uygulamaya konulan kararın başlıca maddeleri ise;

  • Vatandaşların Avrupa Birliği’ne dahil olan ülkelerden yaptıkları alışverişlerde bedeli ne olursa olsun yüzde 18 vergi alınacak.
  • Diğer ülkelerden yapılan alışverişlerde ise yüzde 20 oranında vergi alınacak.
  • Yurtdışından getirilecek olan kitap gibi ürünlerin bedeli 150 euroyu geçmediği müddetçe de herhangi bir vergi uygulaması yapılmayacak.
  • Yurtdışına gidip beraberinde televizyon, akıllı telefon gibi ürünleri getiren vatandaşlar için izin verilen süre de 2 yıldan 3 yıla çıkartıldı.
  • Özel Tüketim Vergisi Kanunu dahilinde belirlenen, Ek 4 listesi içerisinde bulunan ürünlerin satın alınması durumunda ise hangi ülkeden geldiğinin bir önemi olmaksızın, yüzde 20 oranında bir ek vergi daha uygulanacak.
İlginizi Çekebilir:  En hızlı internet hangi ülkede? Türkiye kaçıncı sırada?

Ek 4 listesinde bulunan ürünlere bakmak isterseniz “BURADAN” ilgili kanuna ulaşabilir ve 51 sayfadan oluşan bu kanunun 38. sayfasından başlayarak ek vergi uygulanacak olan ürünleri inceleyebilirsiniz.

Kaynak
Basın İlan Kurumu
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı