Haberler

“Yurt Dışı İnternet” Alışverişinden Vergi Kesilecek

Yurt dışı merkezli ülkemizde resmi temsilciliği veya resmi faaliyeti bulunmayan  e-ticaret sitelerinden vergi alınamaması ile ilgili bir süredir ülkemizdeki ilgili kurumlar çalışma içerisindeydiler.

Maliye Bakanlığı tarafından planan yeni düzenleme ile beraber bir mükellefi olmayan yurt dışı merkezli e-ticaret sitelerinden belirli bir oranda stopaj kesilecek.

Bu yeni düzenleme ile beraber sistem şu şekilde işleyecek;  bankaların belirlenen şirketlere yapacağı ödemeler üzerinden doğrudan bir stopaj kesintisi yapmaları istenecek ve ödeme yapılan e-ticaret sitesi eksik ödeme alacak. Bu sayede kısmen de olsa devlet tarafından vergi alınmış olacak.

İlginizi Çekebilir:  Markafoni Kapanıyor !

Bu eksik ödemeler sonucunda bu e-ticaret sitelerinin Türkiye’ye satışlarını sonlandırması da olası bir durum…

Hatırlatmakta fayda var Amazon gibi vergi ödemekten kaçmayan şirketler açısından bir sorun yok. Bu yeni düzenlemenin en büyük hedefinin Çin merkezli e-ticaret siteleri olduğunu söyleyebiliriz..

 

Etiketler

Hasan Şeritoğlu

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Lisans mezunuyum. Sakarya Üniversitesi ortaöğretim sosyal alanlar eğitimi bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim. Tarih eğitiminde teknoloji entegrasyonu, dijital tarih ve tarih-teknoloji ilişkisi üzerine akademik çalışmalar yapmaktayım. Bunun yanı sıra historyeducation.org ve tarihyazimi.org web sitelerinin web sorumlusu olarak görev almaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı