Yazıhane

Youtube’dan Yüksek Paralar Kazanmanın Olmazsa Olmazı: CPM (BGBM)

Youtube’a içerik üretiyorsunuz.. İçerikleriniz de fazla izleniyor fakat çok az miktar para kazanıyorsunuz… Sizden daha az izlenen içerik üreticileri sizden daha fazla kazanıyor. Bu durumun başlıca sebebi genel ismiyle CPM’dir. Youtube bu kavramı Türk kullanıcılar için BGBM olarak istatistik raporlarında belirtmiştir.

BGBM: Bin gösterim başına geçerli maliyet veya sunulan her bin reklam gösterimi için tahmini ortalama brüt gelir.

BGBM gelirini artıkça bir içeriğiniz elde edeceğiniz gelir de artacaktır. BGBM gelirini artırmak için en önemli unsur içeriklerinizi reklam trendlerini uygun bir şekilde hazırlamanız olacaktır. Örneğin; Kış aylarında bikini ile ilgili bir içerik üretmeniz size gelir getirmeyecek yahut çok az bir gelir getirecektir.

Bir diğer önemli nokta ise içerik üreticilerin üretim sürecinde bir reklam veren gibi düşünmesi faydalı olacaktır. Örneğin; Şiddet, cinsellik veya kolay ilgi çeken başka temalardaki içerikler çok izlenebilir. Ama unutulmamalıdır ki yüksek bütçeli reklam verenler, markalarının bu tür içerikler içinde yer almasını kabul etmeyecektir. Bu sebepten dolayı bu içeriklere youtube tarafından reklam entegre edilmez ya da çok düşük değerli reklamlar entegre edilir. (0,001 $ gibi )

İlginizi Çekebilir:  Ünlü Oyun Geliştiricileri HDR Teknolojisi Hakkında Ne Düşünüyor?
Yukarıda bahsettiğim türde (şiddet, cinsellik vs..) içerik ürettiğinizde CPM veya BGBM geliriniz düşecektir. Bunun sebebi içeriğinizin ulaşılabilir olması için yazdığınız etiketlerin de şiddet, cinsellik vs.. gibi olması sebebiyledir. Sözün özü içeriğiniz neyse etiketi de o çerçeve de kelimelerdir.

Youtube reklam sisteminde etiketleme işleminin önemi tartışılmaz. Bu etiketleme işlemi de BGBM gelirinizin belirlenmesinde belirleyicidir. BGBM geliriniz ise içeriğinizden kazanacağınız gelirin belirleyicisidir. Görüldüğü üzere Youtube reklam sistemi sistematik bir biçimde çalışır ve her parça başka bir parçanın tetikçisi yahut etkileyicisidir. Bu sebeple etiketleme işlemini sistematik bir biçimde yapmanız gerekmektedir.

Bundan sonraki yazımda doğru etiketleme işlemi ile BGBM gelirinizi bu doğrultuda Youtube gelirlerinizi nasıl yükseltebileceğinizi bulacaksınız. Bizi takipte kalın….

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı