Otolugat

Yerli Otomobil Hakkında Yeni Açıklamalar

Ankara’da bir iftar yemeğinde gazetecilerle bir araya gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli otomobille ilgili açıklamalarda bulundu. Merak edilen soruları yanıtlayan Varank, aracın belirli özelliklerini de gündeme getirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bu otomobilin elektrikle çalışacağını ve 500 km’lik bir menzile sahip olacağını belirtti.

Yerli ve Elektrikli Otomobil Geliyor

Yerli otomobilden bahsederken dünyada ciddi bir dönüşüm olduğunu ve bu dönüşümün en çok otomobil endüstrisini etkilediğini belirten Varank, Türkiye’nin Otomobili Projesi’ne yalnızca bir otomobil projesi olarak bakmadığını, projenin Türk otomotiv sanayisini güçlü ülkelerle rekabetçi hale getirecek bir proje olarak gördüğünü de ifade etti. Mustafa Varank, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Kendi otomobilimizi tamamen elektrikli olarak rakipleriyle yarışacak şekilde bir proje olarak ortaya koyacağız ve bir ekosistem ortaya çıkaracağız. Tabii biz bunu devlet olarak yapmıyoruz. Beş babayiğit ortaya çıktı, TOBB bunlara katıldı, onlar bu işi sırtladılar. Getirdikleri CEO ve ekibi gerçekten profesyonel arkadaşlar, özverili çalışıyorlar. Zaten kendisi iş başı yaptıktan sonra aslında proje tam yol ilerlemeye başladı. Planlandığı şekilde onların kendilerine koyduğu iş akışlarının süresi dahilinde bu proje ilerliyor.”

 

İlginizi Çekebilir:  Jaguar XJ Üretimi Sona Eriyor

2019 Sonunda İlk Prototip Gelecek

Elektrikli yerli otomobil konusunda açıklamalarına devam eden Varank, otomobillerin ne zaman görüleceği konusuna da değindi. Bu konuda direkt tarih veren Varank açıklamalarına şu şekilde devam etti.

 “2019’un sonunda bir prototip göreceğiz, buna hep birlikte şahitlik edeceğiz. 2022 yılında da, muhtemelen ikinci yarısında inşallah araçlar satışa çıkmış olacak. Yollarımızda Türkiye’nin otomobilini görmüş olacağız. (…) Yurt dışına ihracat yapacaksanız, o standartlarda, o kalitede ve rakipleriyle yarışabilecek olması lazım. Dolayısıyla bunların tamamını profesyonelce planladıkları için bu iş aslında bu kadar uzun sürüyor. Ama dediğim gibi iş akışları çerçevesinde ilerliyorlar, 2019’un sonunda inşallah prototipi göreceğiz” açıklamalarında bulundu.

Yerli Otomobilin Menzili Ne Olacak?

Aracın özelliklerinden çok az da olsa bahseden Varank, aracın menzilinin 500 kilometre olması üzerine çalışmalar gerçekleştirildiğini belirtti. Bunun yanı sıra küresel pazarda rekabetçi bir otomobil üretilmeye çalışıldığını bildiren Varank, dünya çapında rekabetçi bir fiyat politikasının da yakalanmaya çalışılacağını belirtti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı