Yazıhane

Yenilenebilir Enerji Depo Edilmesinde ” Güneş Kutusu” Devri

Massachusetts Institute of Technology mühendisleri, güneş ve rüzgar enerjisi kaynaklarından elde edilen yenilenebilir enerjiyi depolamak ve bu enerjiyi talep üzerine elektrik şebekesine geri vermek için bir sistem tasarımı geliştirdiler. Sistem, sadece güneş doğarken veya rüzgar yüksekken değil, günün her saati küçük bir şehre güç sağlamak imkanı sunmaktadır.

Yeni tasarım, güneş veya rüzgar enerjisinden gelen ısıyı büyük  silikon tanklarda depolar ve ardından ışığı akkorlaşmış metalden gerektiğinde tekrar elektriğe dönüştürmektedir.

Araştırmacılar böylesi bir sistemin yenilenebilir enerjiyi depolamak için  önerilen bir yöntem olan lityum-iyon bataryalardan çok daha ekonomik olacağını tahmin ediyorlar. Ayrıca, sistemin bugüne kadarki en ucuz şebeke ölçekli enerji depolaması olan hidroelektrik  depolamanın yarı maliyetinde olacağını ön görmektedirler.

Alihan Nil

Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum. Hayatımın her döneminde araştırmak ,üretmek ve gelişmek misyonlarını ilke edinmekle beraber, özel bir şirkette mühendis olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı