Savunma Sanayii

Yeni Nesil Savaş Uçağı F-35’de “Paslanma” Sorunu

Türkiye‘nin aralarında bulunduğu dokuz farklı ülkenin ortak projesi olan yeni nesil savaş uçağı F-35, tuhaf bir sorunla gündeme geldi.

A, B ve C olmak üzere üç farklı versiyonu bulunan milyar dolarlık F-35 savaş uçağı projesi paslanma sorunuyla gündeme geldi.  Bloomberg’in haberine göre sorun alüminyum bağlantı elemanları üzerindeki koruyucu kaplamada kendisini gösteriyor.

Pentagon Tarafından Yapılan Açıklama

Pentagon sözcüsü Joe DellaVedova konu ile ilgili olarak,”üretici firma Lockheed Martin‘in uçağın üretim sürecinde bağlantı deliklerine gerekli astarı uygulamadığının keşfedildiği belirtiyor. Yeterli miktarda astar uygulanmamasının kullanımda olan uçaklarda korozyon izleri yarattığı söylenirken, bu yüzden uçağın teslimatı geçici bir süre için durdurulmuştur.”dedi

İlginizi Çekebilir:  "Yerli Girişim" Zaxe sayesinde 60 ilde okullar 3D yazıcı ile tanıştı...

F-35 Hakkında Genel Bilgi

Geçmişteki avcılardan dört kat daha fazla etkili havadan havaya mücadele, sekiz kat daha etkili karaya saldırı, üç kat daha etkili stratejik keşif ve hava savunması  yeteneklerine sahiptir.Yeni nesil savaş uçağının A, B ve C olmak üzere üç farklı versiyonu bulunuyor. Bu versiyonlardan özellikle B dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Bu versiyonda  yer alan büyük fan, uçağın dikey olarak iniş kalkış yapabilmesine imkan tanıyor.Uçağın birim maliyetinin ise 94.4 milyon dolar olduğu söyleniyor.

Kaynak:Bloomberg

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı