Haberler

Yapay Zekanın Mühendislik Malzemeleri Üzerine Dokunuşu

Bir parça yarı iletkene veya başka kristalli bir malzemeye sadece bir miktar kuvvet uygulamak, yapısındaki atomların düzenli olarak düzenlenmesine, elektrik iletme, ışık iletme veya ısı iletme gibi özelliklerinde çarpıcı değişikliklere neden olabilmektedir.

Massachusetts Institute of Technology , Rusya ve Singapur’daki bir araştırma ekibi, gelecekteki ileri teknoloji cihazlar için üst düzey materyaller üzerine yeni araştırma yolları açarak ,potansiyel olarak bu değişiklikleri öngörmek ve kontrol etmek için yapay zekayı kullanmanın yollarını buldu.

Massachusetts Institute of Technology’deki önceki çalışmalara dayanarak, bazı silikon işlemci mikroçiplerine  bir dereceye kadar elastik deformasyon uygulandı. Yapıdaki yüzde 1’lik bir değişiklik bile, bazı durumlarda elektronların malzeme içinde daha hızlı hareket etmesine izin vererek cihazın hızını yüzde 50 artırabilmektedir.

Hong Kong Şehri Üniversitesinde öğretim üyesi olan olan Suresh, Dao ve Yang Lu tarafından yapılan son araştırmalar, doğada bulunan en güçlü ve en zorlu malzeme olan elmasın bile en az% 9 oranında elastik olarak gerilebileceğini gösterdi. Bu değişim nanometre büyüklüğünde iğneler sayesinde yapılmaktadır. Li ve Yang benzer şekilde, nano ölçekli silikon tellerinin tamamen elastik olarak% 15’ten daha fazla gerilebileceğini gösterdi. Bu keşifler, malzemelerin özelliklerinde daha çarpıcı değişikliklerle cihazların nasıl üretilebileceğini keşfetmek için yeni yollar açacaktır.

Araştırmacılar, yeni yöntemin iletişim, bilgi işlem ve enerji uygulamaları için kullanım alanı bulabilen elektronik, optoelektronik ve fotonik aygıtlar için tam olarak ayarlanmış materyaller oluşturma olanakları sağlayabileceğini söyledi.

Elmasın Potansiyeli

Elmas, yarı iletken bir malzeme olarak büyük bir potansiyele sahip olsa da, silikon teknolojisine kıyasla hala başlangıç aşamasında. Li, “Bu, elektrik akımının negatif ve pozitif taşıyıcılarının elmas içinde serbestçe hareket etme biçimine değinerek, yüksek taşıyıcı hareketliliğine sahip üst düzey  bir malzeme” olarak tanımlıyor. Bu nedenle, elmas bazı yüksek frekanslı elektronik cihazlar ve güç elektroniği için ideal olabilir.

Bazı ölçümlere göre, Li, elmasın potansiyel olarak silikondan 100.000 kat daha iyi performans gösterebileceğini söylüyor. Ancak, elmas katmanlarını büyük bir alt tabakaya koymak için henüz kimsenin iyi ve ölçeklenebilir bir yol bulamadığı gerçeği dahil, başka kısıtlamaları var. Materyal ayrıca yarı iletken üretiminin önemli bir bölümünü “katlamak” veya başka atomları dahil etmenin de zor olduğununda göz önünde bulundurulması gerektiğini belirtti.

Alihan Nil

Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum. Hayatımın her döneminde araştırmak ,üretmek ve gelişmek misyonlarını ilke edinmekle beraber, özel bir şirkette mühendis olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı