Yazıhane

Yapay Zeka Üzerine TED Konuşmaları #1

Yapay zeka ilgili gelişmeler ve bu gelişmelerin sürekli gündem haline gelmesi insanların da aklında bir çok soru oluşmasına neden oluyor. Bu sorulara bir nebze cevap bulmak için yapay zeka ile ilgili TED konuşmalarını, Yapay Zeka Üzerine TED Konuşmaları başlığı altında iki seri olarak derledik. İyi okumalar ve iyi seyirler…

Nick Bostrom: Bilgisayarlarımız bizden zeki olduğu zaman ne olacak?

Yapay zeka teknolojisi, büyük bir hızla gelişmeye devam ediyor. Bu yüzyıl içinde yapılan araştırmalara dayanarak bilgisayar bazlı yapay zeka sistemleri bir insan kadar zeki olabilir. “Bize hükmedecekler” diyen Nick Bostrom insanlığın yapmak isteyebileceği son keşfin makina zekası olduğunu öne sürüyor. Filozof ve teknoloji uzmanı olan Bostrom bize geliştirmeye çalıştığımız, düşünen makineler tarafından yönetilen, dünya’ya kafa yormamızı istiyor. Yaptığımız zeki makineler insanlığı ve değerlerini korumaya yardımcı olacak mı ya da kendilerine ait değerlerini mi koruyacaklar ?

Sam Harris: Kontrolü kaybetmeden Yapay Zekâ üretebilir miyiz?

Süper zeki Yapay Zekâ’dan korkuyor musunuz? Sinirbilimci ve filozof Sam Harris, Korkmalısın! –ve sadece teorik olarak değil– diyor. İnsanüstü makineler üreteceğiz ancak karıncalara davrandığımız gibi bizlere de aynı şekilde davranabilecek bir şeyi üretmeyle ilgili sorunlarla henüz boğuşmadık diyor Harris.

Kevin Kelly: Yapay zekâ ikinci Sanayi Devrimini nasıl getiriyor?

”Tağmur damlasının vadiden aşağı giderken izlediği yol kestirilemez ama gideceği yer kaçınılmazdır.” diyor Dijital Keşifçi Kevin Kelly ve teknolojinin de tamamen aynı olduğunu, şaşırtıcı ama kaçınılmaz parçalarla yönlendiğini söylüyor. Kelly’ye göre önümüzdeki 20 yıl içinde, nesneleri gittikçe daha akıllı yapma eğilimimiz yaptığımız her şey üzerinde ciddi bir etkiye sebep olacak. Kelly kavrayıp gelişimini kontrol edebilmemiz için Yapay Zekâ konusunda anlamamız gereken üç konsept olduğunu ortaya koyuyor. ”Bundan 20 yıl sonra kullanacağımız en popüler Yapay Zekâ ürünü henüz icat edilmedi, bu da geç kalmadığınız anlamına geliyor,” diyor Kelly.

İlginizi Çekebilir:  Meb, "Eğitimde Yapay Zeka Uygulamaları" için İTÜ ile El Sıkıştı

Tom Gruber :Yapay zekâ hafızamızı, iş hayatımızı ve sosyal yaşamlarımızı nasıl geliştirebilir?

Makinelerimiz bizi ne kadar geliştirebilir? Siri’nin yaratıcı ortağı Tom Gruber, bizimle yarışan (veya yerimizi alan) yapay zekâ yerine, bizi güçlendiren ve bizimle işbirliği yapan “hümanistik yapay zekâ” üretmek istiyor. Gruber, Yapay Zekânın algı, yaratıcılık ve bilişsel işlevlerde – tasarım performansımızı turbo performansa ulaştırmaktan, okuduğumuz her şeyi ve tanıştığımız herkesin adını hatırlamaya kadar- insanüstü performans gerçekleştirmeye yardım ettiği bir gelecekle ilgili öngörüsünü paylaşıyor. Gruber, “Yapay Zekâ alanında bir rönesansın içindeyiz. Makinelerin becerisi her arttığında, biz de gelişiyoruz.” diyor.

Zeynep Tüfekçi: Makine Zekâsı İnsani Değerlerin Önemini Arttırıyor

Makine zekâsı devrede ve bunu çoktandır öznel kararlar verirken bile kullanıyoruz. Fakat Yapay Zekâ’nın kompleks yapısı ve gelişimi, onu anlamayı hatta kontrol etmeyi bile zorlaştırıyor. Bu uyarı niteliğindeki konuşmasında tekno-sosyolojist Zeynep Tüfekçi, zeki makinelerin insanın yapmayacağı, ummadığımız ve hazırlıksız olduğumuz hatalara nasıl düşebildiğini açıklıyor. Tüfekçi, “Kendi sorumluluklarımızı makinelere atamayız, insani değerlere ve etiğe hiç olmadığı kadar bağlı kalmalıyız.” diyor.

Kaynak:TED

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı