Lügat

Yakıt Pili nedir ?

Dünya enerji tüketimi, nüfus artışına, sanayileşmeye ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak hızla artmaktadır.Artan enerji talebinin yanı sıra fosil enerji kaynaklarının rezervleri de hızla azalmakla beraber bu yakıtların çevreye olan zararlı etkileri gün geçtikte  daha çok hissedilmektedir. Bu durum  yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeyi getirmekle beraber  uygulama alanlarının genişliği, verimi, modüler olması yakıt pili teknolojisini alternatif enerji üretim metodları içerisinden ön plana çıkarmaktadır.

Yakıt Pili; sisteme dışarıdan sağlanan yakıt ve elektro kimyasal reaksiyonun gerçekleşmesi için gerekli olan oksitleyicinin kimyasal enerjisini doğrudan elektrik ve ısı formunda kullanılabilir enerjiye çeviren bir güç üretim elemanıdır. Yakıt pili sistemleri yakıt pili türüne bağlı olarak yaklaşık % 40¬60 verime sahiptir, açığa çıkan ısının değerlendirildiği durumlarda ise toplam verim %80’e kadar artmaktadır. Piller ve aküler  elektro kimyasal bir proses ile elektrik üretiyor olmasından dolayı yakıt pili ile  benzerlik göstermektedir fakat depoladıkları enerji sınırlıdır. Yakıt pili ise  teorik olarak yakıt ve oksitleyici sağlandığı sürece elektrik enerjisi üretme yeteneğine sahiptir.Yakıt pilinde doğrudan birincil enerji kaynağı olarak,hidrojen kullanılabileceği gibi,dönüştürme yapıldığı takdirde, doğalgaz,LPG,metanol gibi hidrojen içeren yakıtlar da kullanılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Gelişen Dünyaya Karşı Dönüşen Enerji

 

Yakıt pilinde gerçekleşen reaksiyonların sistematiği üç ana bölümden oluşmaktadır. Yakıt işleme ünitesi, güç dönüştürücü ve kontrol ünitesi gibi kısımları ile beraber birkaç watt’tan megawatt seviyelerine kadar güç çıktısı sağlanabilmektedir. Ayrıca ihtiyaç halinde yakıt pilinden elde edilen gerilimin düzenlenmesi için regülatör, doğru akımın (DC) alternatif akıma (AC) dönüşümü için ise dönüştürücü (inverter) kullanılabilmektedir.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=imV_ufIzxPY]

Etiketler

Alihan Nil

Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum. Hayatımın her döneminde araştırmak ,üretmek ve gelişmek misyonlarını ilke edinmekle beraber, özel bir şirkette mühendis olarak görev yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı