Lügat

XMP(Extreme Memory Profile) Nedir?

Eğer sisteminizde bulunan RAM veya RAM’leriniz, kendi bellek hızı değerinin altında çalışıyorsa veya bu bellek hızı değerinin üzerine çıkmak istiyorsanız burada XMP teknolojisi devreye girmektedir.

XMP nedir?

Kısaca XMP denilen bu teknolojinin açılımı “Extreme Memory Profile”dır. Türkçe’ye “Aşırı Bellek Profili” olarak çevirebiliriz. XMP, standart bellek hızlarından daha yüksek bir değere çıkılmasını yani overclock işleminin yapılmasını sağlayan Intel tarafından geliştirilmiş bir teknolojidir. AMD tarafında ise  “AMD Memory Profile” denilen bir teknoloji bulunmaktadır fakat AMD uyumlu anakartlar da XMP teknolojini desteklemektedir.

Bellekler daha yüksek değere çıkabilecekken neden bu değerin altında başlıyor?

RAM’ler, bilgisayarımızda bulunan işlemcinin desteklediği değer neyse o değer ile başlamaktadır. Bu yüzden RAM’ler 2400 MHz hızını desteklerken 1600 MHz ile başlayabiliyor veya 3000 MHz desteklerken de 2133 MHz ile başlayabilir.

İlginizi Çekebilir:  Teknolojide Yanlış Bilinenler

Bu teknolojiden nasıl yararlanabiliriz?

Bu teknolojiden BIOS ekranında gerekli ayarlamaları yaparak yararlanabiliriz. Bu işlem günümüz anakartlarında artık çok kolay bir hale gelmiş bulunmaktadır. Çünkü BIOS ekranları eskiye göre çok fazla gelişmiş bir arayüze sahiptir. Bu sayede kullanımı kolay bir hale gelmiş ve görünümü güzelleşmiş bir arayüze sahiptir. BIOS ortamına/ekranına girdiğinizde; kısaca XMP desteğini, OFF durumundan ON durumuna getirerek XMP teknolojisini aktif hale getirmiş olursunuz. Ve artık belleğinizin/ belleklerinizin daha yüksek frekans değerinde çalıştığını görebilirsiniz.

Tabi bu işlem için belleklerin XMP destekli olmasının yanında işlemci ve anakartın da bu teknolojiyi desteklemesi gerekmektedir.

Kısaca XMP teknoloji ile RAM’lerinize overclock yapabilir ve daha yüksek bellek hızlarına erişebilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı