Eğitim Şart

Windows 10’daki Gereksiz Dosyalar Nasıl Silinir?

Windows 10’da Silinen uygulamaların bıraktıkları çöp dosyalar, eski Windows sürümünden arda kalan parçalar ve internet sayesinde hafızayı şişiren gereksiz binlerce dosya, bilgisayarınızı yavaşlatıyor. Bilgisayarının yavaşladığını düşünen kullanıcıların ilk yapması gereken şey ise gereksiz dosyalardan kurtulmak olmalı…

Microsoft, Windows 10’da eski Windows sürümlerinde yer alan Disk Birleştirici ya da Disk Temizleyici araçların yanı sıra, yeni bir hafıza temizleme seçeneği sundu. Storage Sense adı verilen bu özelliği kullanıcılar arasında çok bilinmese de gereksiz dosyalardan kurtulmak için ideal bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Storage Sense özelliği ile gereksiz dosyalardan kurtulup, bilgisayarınızın performansını nasıl artırabileceğinizi adım adım anlattık. İyi okumalar.

1.ADIM: Sol alt köşede yer alan bildirim sembolünden, “Tüm Ayarlar” kutucuğuna tıklayın:

2.ADIM: Açılan “Windows Ayarları” penceresinden “Sistem” kutucuğuna tıklayın:

3.ADIM: Açılan “Sistem” listesindeki Depolama seçeneğine tıklayın:

4.ADIM: Depolama ekranı karşınıza gelecek. Burada Windwos’un yüklü olduğu “Bu bilgisayar” yazılı diskin üzerine tıklamanız gerekiyor:

5.ADIM: Bu ekranda biraz bekliyoruz ve Windows, hafızanızdaki dosyaları kategorilere göre boyutlara ayırıyor:

6.ADIM: Listedeki “Geçici dosyalar” seçeneğine tıklayın:

7. ADIM: Karşınızdaki sayfada, “Geçici dosyalar, İndirilenler klasörü, Geri dönüşüm kutusunu boşalt” seçenekleri çıkacak (Görsel altındaki açıklamayı okuyun):

8.ADIM:  Pencereyi kapatmadan bir süre bekleyin, Windows gereksiz dosyaları temizlesin. Bekleme süreniz dosyaların boyutuna göre artacaktır:

SON ADIM: Gereksiz dosyalarınız Windows tarafından temizlenmiş durumda:

İlginizi Çekebilir:  Windows 10'da disk alanı açmanın 5 yolu
Kaynak
Webtekno
Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı