Haberler

Wikipedia, “Wikitribune” ile Sahte Haberlere Savaş Açtı…

Wikipedia’nın kurucusu olan Jimmy Wales, sahte haber savaşında önemli bir dönüm noktası olacak Wikitribune adlı platformu duyurdu.

Kısa bir süre önce Facebook ve Google gibi internet devleri, sosyal medya platformları ve internet üzerindeki sahte haberler legal otoritelerin dikkatini çekmeye başlayınca bu tür içerikler karşısında aktif olarak mücadele edeceklerini açıklamışlardı.

Wikitribune, profesyonel gazeteciler ve gönüllülerden oluşan bir ekip ile doğru ve tarafsız makaleler oluşturacak. Bu platform da herhangi bir reklama yer vermeyecek. Wikitribune, gelirini tıpkı Wikipedia gibi bağışlarla sağlayacak.

İlginizi Çekebilir:  Google'ın akıllı tahtası 'Jamboard' Mayıs ayında satışa çıkıyor

Wikitribune’de içerik hazırlayan gönüllüler ve gazeteciler makalelerde yer alan her bilgi için kaynak ve ayrıntı vermek zorunda kalacaklar. Ayrıca makaleler düzenlenirken topluluk görüşleri de dikkate alınacak. Sitenin mümkün olduğunca şeffaflığı sağlaması adına kimi zaman röportajların tam deşifresinin yayınlanacağı belirtiliyor. Wales, Wikitribune sayesinde ilk defa vatandaş gazetecileri ve profesyonel gazetecilerin bir arada olacağını vurguluyor.

Wikitribune şu an test aşamasında ve demosu sadece seçilmiş belli bir grup kullanıcı tarafından gözlemlenebiliyor.

Siteyle ilgili daha detaylı bilgiye “buradan” ulaşabilirsiniz.

Kaynak: TNW

Etiketler

Hasan Şeritoğlu

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Lisans mezunuyum. Sakarya Üniversitesi ortaöğretim sosyal alanlar eğitimi bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim. Tarih eğitiminde teknoloji entegrasyonu, dijital tarih ve tarih-teknoloji ilişkisi üzerine akademik çalışmalar yapmaktayım. Bunun yanı sıra historyeducation.org ve tarihyazimi.org web sitelerinin web sorumlusu olarak görev almaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı