Lügat

Wannacry Nedir?

TheShadowBrokers adlı bir hacker grubu tarafından sızdırılan bilgilerle ortaya çıktı. National Security Agency (NSA) sistemlerinden çıktığı söylenen exploit kiti acaba kaynak NSA’ mı sorusunu ortaya çıkardı.Windows işletim sistemlerindeki SMB servisinin zafiyetini kullanarak yönetici haklarında komut çalıştırılmasına olanak sağlıyor ve virüs bulaştığı sistemdeki tüm dosyaları kilitleyerek erişime engelliyor. Bu virüs aynı zamanda bilgisayar ağlarını da vurabiliyor. Virüs Microsoft açığı olarak görülmekte.

Virüsü bulaştıranların amaçı nedir?

MS17-010 (CVE-‎2017-0144) kodu ile isimlendirilen bu zafiyet WannaCry adlı bir fidye yazılımı tarafından kullanılmaya başlandı.Virüs şuana kadar çıkmış en büyük fidye virüsü ünvanına sahip. Bulaştığı sistemleri şifreledikten sonra fidye istiyor. Windows işletim sisteminizi güncel tutunuz! Wannacry virüsü daha çok güncel işletim sistemi kullanmayan bilgisayarlarda görülmekte. Bulaştığı sistemler Windows Server 2008, Server 2012, Server 2016, Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 / RT 8.1 ve Windows 10′ da görüldü. Tabi büyük ihtimal daha çok Windows XP kullanıcılarını vurdu.
WannaCry virüsü temizlenebiliyor mu?

İlginizi Çekebilir:  Dünyaca Ünlü Hackerlar-5:Robert Tappan Morris

Virüs için kesin bir bilgi bulunmuyor.Şuan için çözüm yok gibi. Sorun için üst düzey güvenlik firmaları ücret karşılığında yardımcı olmakta. Daha önceki CryptoLocker virüslerinde de çok sonra çözümler bulunmuştu.

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı