Haberler

Vücut Enerjisi Güç Kaynağı Olarak Kullanılacak

Günlük hayatta sık kullandığımız akıllı telefonlar, müzik çalarlar, nabız ölçer ve takip cihazı gibi spor ekipmanları , kalp pili, insülin pompaları gibi sağlık cihazları yaşam kalitemiz artırmış ve yaşamı kolaylaştırmıştır. Bu cihazlar hayatı kolaylaştırmasının yanında sürekli bir enerji gereksinimini de beraberinde getirmiştir. Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü’ndeki (KIT) bilim insanlarının bu enerji açığını gidermek adına  vücut hareketlerinden enerji elde etme konusunu gündeme getirip, konu hakkında araştırma başlatmışlardır.

Uygulamalı Bilişim Enstitüsü’nden (IAI) Christian Pylatiuk,Vücudun hareketleri tarafından üretilen enerjiyi toplamanın en zor yanının bu enerji üretimi sırasında  kullanıcı tarafından ek bir güç girişi talep etmemesi gerekliliğidir olduğundan bahsetti. Doktor ve ekibi bu gereksinimi karşılayan iki sistem geliştirdiler .

Birinci dizayn ; yürüyüş esnasında vücut ağırlığının kullanımı. Bu konseptte, yürüyüşçünün topuğunun altına içi sıvı dolu olarak konulan top , zemine değdiği anda yuvarlanma hareketiyle içindeki yağın öne ve arkaya pompalanmasına neden olur. Bu durumda minyatür bir gel git etkisi yaratarak pistonu sürüyor , bu da bir jeneratörü çalıştırmaktadır. Bu minyatür enerji santrali, Pylatiuk tarafından, kullanıcının hareketlerini aktif biçimde destekleyen sensörlerle donatılmış bir ayak protezinde kuruldu. Pylatiuk, “Bununla birlikte, mekanizma bir hız göstergesi veya performans takibi cihazlarını işletmek için bir spor ayakkabısına takılabilir” olduğundan bahsediyor.

İlginizi Çekebilir:  Wi-Fi Sinyallerinden Elektrik Enerjisi Üretmek

Alternatif dizaynda ise ; kesintili hareketlere sahip kolun hareketleriyle kol saati gibi giyilebilir jeneratörü çalıştırmasıdır. Bu kesintili hareketleri sürekli harekete dönüştürmek için yapılan çalışmada otomatik saatin çalışma prensibi kullanıldı. Bu yöntemde maksimum 2.2 miliwatt’lık bir güç elde edildi , fakat bu bir işitme cihazı veya akıllı telefonu şarj edecek düzeyde dahi değildir. Araştırmacılar, verimi artırmak için çalışmaların devam ettiğini belirttiler.

 

Etiketler

Alihan Nil

Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum. Hayatımın her döneminde araştırmak ,üretmek ve gelişmek misyonlarını ilke edinmekle beraber, özel bir şirkette mühendis olarak görev yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı