Lügat

Veri, Veritabanı, Veritabanı Yönetim Sistemi Nedir?

Bu yazımızda günlük yaşamımızın her dakikasında karşımıza çıkabilecek olan veri, veritabanı ve VTYS kavramlarına birlikte bir göz atalım.

Veri Nedir?

Bilgisayar dünyasında en geniş anlamıyla veri; analiz edilebilir karakter dizisine denir. Bu karakterler, sayılar, harfler, cümleler, resimler, sesler, videolar vb. aklınıza gelebilecek her şey olabilir. Bilgisayarlarımız sistemlerinde bu verileri dijital olarak yani tamamı ikili sayı sisteminden oluşan diziler halinde depolar. Bilgisayarlardaki bu dijital veriler, çıkış birimleri(monitör, hoparlör, yazıcı) yardımıyla analog olarak dış ortama aktarılır.

Veritabanı Nedir?

En basit yoldan açıklamak gerekirse; organize bir veri topluluğu şeklinde ifade etmemiz yeterli olacaktır.

Veritabanında her veri kendine özel tablolarda saklanır. İşlemler bu tablolar üzerinden yapılır.Microsoft Excel gibi elektronik tablolama programlarına aşina iseniz verilerin tablolar halinde depolanması olayına yabancı değilsiniz demektir. Buradan yola çıkarak veritabanının tablolarının da aynı Excel tabloları gibi sütun ve satırlardan meydana geldiğini söyleyebiliriz. Tablolardaki her sütun farklı bir tür öznitelik içerir ve her satır tek bir girdiye karşılık gelir.

                                                              Veritabanı tabloları ve aralarındaki ilişkiye bir örnek

Bir veritabanı müşterileriniz hakkındaki bilgileri düzenlemenize yardımcı olabilir, ürünleriniz hakkında bilgi içerebilir, satışları,  giderleri ve diğer finansal bilgileri izleyebilir, kütüphanenize yapılan kitap giriş çıkışlarını listeleyebilir, otelinize yapılan rezervasyonları gösterebilir ya da geliştirdiğiniz mobil uygulamaya sahip olan kullanıcıların şifreleri de dahil olmak üzere bütün bilgilerini size sunabilir.

İlginizi Çekebilir:  Evde Kodlama İçin 5 Somut Öneri

Veritabanını bir giysi dolabı veya market rafları olarak düşünebiliriz. İhtiyacımız olduğunda verinin bulunduğu tabloya ulaşmak için sorgulama dillerini kullanarak sorgular üretiriz. Ürettiğimiz bu sorgular ile tabloya ulaşırız ve veriyi alırız.

Veritabanı sayesinde verilere kolayca erişebilmenin yanı sıra güncelleme, silme, ekleme işlemlerini yapmak da mümkün.

Veritabanı Yönetim Sistemi Nedir?

Kısaca tanımlamaya çalışacak olursak tablolarda işlem yapabilmek için bilgisayar bir yazılıma ihtiyaç duyar. İşte bu yazılımlar VTYS olarak adlandırılır. Bu yazılımlar bir ya da daha fazla sistemi yönetmek ve tablolara erişim sağlamak amaçlı kullanılmalarının yanı sıra; silme, güncelleme, ekleme işlemlerini gerçekleştirmek amaçlı da kullanılırlar.

MySQL, SQLite, Sybase, Oracle, Mango DB, Informix, Postgre, Firebase, Microsoft Access ve MSSQL veritabanı yönetim sistemlerine örnek olarak verilebilirler.

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı