Yazıhane

Ünlü Oyun Geliştiricileri HDR Teknolojisi Hakkında Ne Düşünüyor?

HDR (Yüksek Dinamik Aralık) özelliği; renklerin daha canlı ve daha dinamik olmasını yani siyahların daha siyah, beyazların daha beyaz kalmasını sağlayan bir teknolojidir.Peki bu teknoloji hakkında oyun geliştiricileri ne düşünüyor? Playstation 4 serisi ile birlikte hayatımıza giren HDR teknolojisi hakkında ünlü oyunların geliştiricileri fikirleri..

Marvel’s Spider-Man

“HDR uygulamamızda doğru dengeyi bulmaya çalıştık. Orta ve koyu tonlar HDR ile aynı görünmese de, oyunun en parlak kısımları gerçekten harika. Geceleri ya da yağmurda şehri dolaşmak HDR’yi güzel bir şekilde gösteriyor. Koyu arka planda şehrin aydınlık ışıkları, gerçekten göze çarpıyor. Spidey’nin daha renkli kötü adamlarıyla tanışmak için parlak efektlerle dolu muhteşem gece sahneleri var, ama ne demek istediğimi görmek için oyunu oynaman gerekecek.”

Al Hansing, İnsomniac Game​

Shadow of the Tomb Raider

“Ekibimiz, oyunun HDR’yi desteklemesi gerçekten çok çalıştı. Gerçekçi ışık yoğunluğu kalibrasyonu sayesinde, oyunu HDR ile her anlamda bütünleştirmeyi başardık. Bu sayede Shadow of the Tomb Raider ; daha yoğun, daha gerçek, daha parlak görünüyor.”

Frederic Robichaud, Eidos-Montréal Programlama Direktörü

God of War

“Norse mitolojisinin güzel ve fantastik dünyasına hayat vermek hiç kolay değil ama Santa Monica Studio HDR’yi, oyuncuları hayalin ötesindeki bir aleme sokmak için HDR kullanıyor. Kratos’un evinden Peaks Pass’ın mağaralarına kadar God of War’da HDR’nin, oyun deneyimini daha yüksek bir görsel kalite seviyesine nasıl taşıdığına dair sayısızi örnek var.”

Florian Strauss, Santa Monica Studio

The Witness

“Halihazırda  HDR’yi kendi bünyemizde bulundurmak, HDR TV’lere geçişi kolaylaştırdı.Sadece çıktı görüntüsünü bu yeni standarda uyarlamamız gerekiyordu.  HDR, The Witness; renkli ve çarpıcı görsel sanat tarzını tam olarak ifade etmemize izin verdi. Oyuncular bunu ilk giriş tünelinden çıktığı anda hemen fark edebilirler. Gelişmiş renk alanı; daha önce gösterilmesi imkansız olan renklerin yanı sıra, harika ışık ve parlaklık koşullarında işlenmiş sahneler ortaya çıkardı.”

Salvador Bel Murciano, Thekla

Horizon Zero Dawn + The Frozen Wilds

“Yemyeşil, görsel olarak büyüleyici bir oyun dünyası yaratmak her zaman Horizon Zero Dawn için temel gelişim hedeflerinden biriydi ve HDR yetenekleri de Guerrilla’daki ekibin gerçekten de mükemmel parlaklığa getirmesini sağladı. HDR uyumlu 4K ekranlarda, Horizon Zero Dawn’ın ortamları gerçekten şaşırttı ve gelişmiş renk kalitesi, zenginliğin ve vahşi ayrıntıların ince ayrıntılarını ortaya çıkardı. Günbatımı özellikle nefes kesici; derin kırmızıların ve turuncuların tutuşması oyuncuları ölümcül makinelerle çevrelediklerini unutturur.”

Jeroen Roding, Gerilla

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı