Haberler

Uber, Sürücülerini Şirket Hissesiyle Ödüllendirebilir

Uber, platformdaki sürücülerin faaliyetleri ile dünyanın dört bir yanında hizmet sunuyor.Fakat sürücülerin bir kısmı yolculuk ücretlerinin düşük olduğu ve sağlık sigortası, ücretsiz izin gibi diğer çalışanların sahip oldukları yan haklara sahip olamadıkları gerekçesiyle Uber’i sık sık eleştiriyorlar.

Bu durumu dikkate alan Uber’den ise yeni bir hamle geldi.  Bu durumu tersine çevirmek ve sürücülere farklı kazançlar da sunmak isteyen Uber, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu(SEC) ile görüşmelere başladı.

İlginizi Çekebilir:  Uber Vergi Ödemeye Başladı

Günümüzde halka açık bir şirket ancak şirket yöneticileri ve şirket çalışanlarını, şirket hissesiyle ödüllendirebiliyor. Uber ise yönetici ve çalışanlara ek olarak (çalışan statüsünde olmayan) sürücülerin de Uber hissesi ile ödüllendirilmesini istiyor.

SEC daha önceki görüşmelerinde Uber’in bu talebini reddetse de SEC’in yeni başkanı Jay Clayton, şirketlerin hisselerini çalışan statüsünde olmayan ancak şirkete kazanç sağlayan kişilerle paylaşabilmesine sıcak bakıyor.

Bu süreç SEC onaylasa dahi önümüzdeki yıldan önce başlamayacak. Uber’in halka arzı önümüzdeki yıl gerçekleşecek. Uber’in şu anki şirket değerlemesinin 70 milyar dolar olduğunu düşününce halka arz gerçekleştikten sonra sürücüler için ciddi bir kazanç kapısı daha açılabilir.

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı