Haberler

Uber Kararı Sonrası Taksiciler Odası ve Uber Şöförlerinin İlk Tepkisi

Uber’in XL hizmetini durdurma kararı almasının ardından, İstanbul Taksiciler Odası bu karara memnun olurken,Uber Şöförleri ise karara isyan ettiler.

Uber’de şoförleri  bu kararı protesto etmek için Yenikapı’da bulunan miting alanında toplandılar. Uber tarafından alınan kararın kendilerine kısa mesaj yoluyla bildirildiğini ifade eden şoförler, alınan bu karar ile 10 bin kişinin  işsiz kaldığını söylediler.

Uber Şöförleri İsyanda..

Uber şöförleri, sarı taksiler ile Uber’in aynı yasal düzenlemelere tabi olduğunu ve vergilendirmenin de aynı şekilde yapıldığını, kendileri için yasak olan bu durumun sarı taksiciler için nasıl yasal olduğunu anlayamadıklarını ifade ettiler.

Bakanlıklar tarafından yapılan açıklamalarda Uber’in yasallaşacağının söylendiğini hatırlatan Uber şoförü, yetkililerin bu durumu yasal bir şekilde çözmek zorunda olduklarını söyledi.

Bir Uber şoförü ise, taksici arkadaşının Uber gelmeden önce de kazancının aynı olduğunu söylediğini belirterek, Uber’in taksicilerin hakkını çalmadığını, iki sektöründe temelinde aynı işi yaptığını söyledi.

İlginizi Çekebilir:  Uber, Sürücülerini Şirket Hissesiyle Ödüllendirebilir

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Karardan Memnun..

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, konuyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Aksu yapmış olduğu açıklamalarda Uber’i ‘karabasan’ olarak niteleyerek, karabasanın sona erdiğini ifade etti. Uber’i korsan taşımacılık yapmakla suçlayan Aksu, ‘gelinen bu nokta korsan taşımacılık yapan şirketin sonunun başlangıcıdır’ dedi.

Aksu, Uber’in sarı taksiler için düzenlenen plaka bedelini bile ödemediğini belirterek, bu yapılanın tamamen hukuksuz olduğunu söyledi. Uber’in Türkiye Cumhuriyeti’ne hiçbir katkısının olmadığını söyleyen Aksu, şirketin yapmış olduğu taşımacılık hizmetinin kamu alanına gece kondu yapmaktan farksız olduğunu ifade etti.

Kaynak
Sözcü (1)Sözcü(2)
Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı