Haberler

Tweetlerden Zihinsel Sağlık Taraması Yapan Algoritma Geliştirildi

Harvard Ünivesitesi ve Stanford Üniversitesi’nden araştırmacılar, depresyon ya da travma sonrası stres bozukluğu ilişkili değişimleri önceden tespit edip, insanlara ihtiyaç duydukları yardımı almaları için bir algoritma geliştirdiler.

Harvard Ünivesitesi ve Stanford Üniversitesi’nden araştırmacıların geliştirdikleri yeni algoritma sayesinde kullanıcıların attığı tweetler analiz edilerek zihinsel sağlık taraması yapılabilecek. Bu tarama sayesinde bu kullanıcılar ihtiyaç duydukları profesyonel yardımı almaları konusunda rehberlik edilecek.

Proje araştırmacısı Chris Danforth, “Sosyal medyada aktif olan ve psikiyatr tarafından depresyon veya TSSB tanısı konmuş kişileri araştırmamıza dahil ettik” dedi. Danforth, “Kullanıcıların attıkları tweetlerin bir alt kümesini oluşturarak, Twitter’daki davranışları ile günlük hayattaki davranışları arasındaki farkı saptamak için bir algoritma yarattık” derken, geliştirdikleri algoritmanın zihinsel sağlık sorunları yaşayan insanları tespit edebileceğini ifade etti.

İlginizi Çekebilir:  Twitter Kullanıcılarına Bildirim Göndermeye Hazırlanıyor

Danforth, “Klinik depresyonda, dilbilimsel belirteçlerden bazıları, “hayır”, “asla” ve “ölüm” gibi daha az olumlu kelimelerin kullanılmasıdır. Mutsuz bir insanın mutsuz sözleri kullanacağı açıktır; ancak insanların sosyal medyada zaman içinde paylaştıkları yazıların analizi bu kapasitede bir şekilde gözlemlemek çok daha net tanıları bizlere verebilir” ifadelerini kullandı.

Projenin bir başka araştırmacısı olan Katharina Lix, algoritmanın zihinsel sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesine yardımcı olacağını ve sosyal medya verilerinin yalnızca hastanın isteği dahilinde kullanılabileceğini de sözlerine ekledi.

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı