Haberler

Türkiye’de 10 bine yakın siber güvenlik uzmanı açığı var..

Siber güvenliğinin şahıslardan daha çok ülkeler açısından önemi aşikar. Geçtiğimiz günlerde siber güvenlik üzerine ülkemizde ve diğer ülkelerde yapılan çalışmalarla ilgili bir çok içerik sitemizde yer aldı.

Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Yazıcı’da siber güvenlik ile ilgili tespitlerini Anadolu Ajansına aktardı.

Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Yazıcı’nın siber güvenlik ile ilgili yaptığı açıklamalar şöyle:

  • Son yıllarda siber güvenliğin bu kadar sık kullanılmasının nedeni, artık her şeyin sayısallaşması ve bilgi teknolojilerinin günlük hayatımızın bir parçası olması nedeniyle, bireyler, kurumlar ve devletler her türlü tehdide açık hale dönüştüler.
  • Ülkemizde 10 bine yakın bir siber güvenlik uzmanı açığı olduğu belli. Fakat ne yazık ki bugün siber güvenlik konusunda kurumsal bir eğitimimiz yok.
  • Ülkemizin yarınlarını garanti altına alacak ve siber güvenliğini sağlayacak ihtiyaç olunan nitelikli insan kaynağından çok uzakta olduğumuz bir gerçek.
  • Müfredatlara baktığımızda siiber güvenlik sadece birkaç üniversitemizde var.
  • Şu anda Sadece Türk Standardları Enstitüsünün yılda 2 kez açılan beyaz şapkalı hacker programında çeşitli sertifika programları var. Ulusal seviyede nitelikli bir siber güvenlik uzmanı yetiştirme programının ivedilikle hayata konulmasının çok faydalı olduğunu açıkçası düşünüyorum.
İlginizi Çekebilir:  Apple’ın "Notlar" Uygulamasında Güvenlik Açığı

Kaynak: AA

Etiketler

Hasan Şeritoğlu

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Lisans mezunuyum. Sakarya Üniversitesi ortaöğretim sosyal alanlar eğitimi bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim. Tarih eğitiminde teknoloji entegrasyonu, dijital tarih ve tarih-teknoloji ilişkisi üzerine akademik çalışmalar yapmaktayım. Bunun yanı sıra historyeducation.org ve tarihyazimi.org web sitelerinin web sorumlusu olarak görev almaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı