Haberler

Türkiye Dünya’nın ilk elektrikli ve hidrojenli hibrit aracını üretti.

Türkiye’nin teknolojisi ile yüzde yüz milli tek elektrikli araç üreticisi DMA, Tübitak MAM ve Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü ile beraber dünyada tek olan bir projeye imza attı.

Bor enstitüsü ve Tübitak MAM ile beraber yaptıkları “Boren” isimli araç; Elektrik ve Sodyum Bor Hidrür ile hibrit olarak çalışıyor. Yürür aksamı, elektrikli batarya ile bu iki teknolojinin entegrasyonunu DMA  üstlendi. Projenin Sodyum Bor Hidrür’den hidrojen elde edilecek yakıt pili kısmını ise Tübitak MAM ve Bor Enstitüsü beraber geliştiriyor. Aracın toplam proje maliyeti 1 milyon doların üzerinde olduğu belirtilmektedir.

Önümüzdeki günlerde lansmanı yapılması planlanan araç, hidrojen ve elektrikle çalışan dünyadaki ilk hibrit araç modeli olarak sunulmaktadır. Sodyum Bor Hidrürün suyla tepkimeye girmesi sonucu ağırlığının %21.2 kadar hidrojen elde edilip, daha sonrasında enerji üretiminde kullanılmak üzere yakıt piline gönderilmektedir. Sodyum Bor Hidrürden elde edilen hidrojen 750 Bar basınçla depolanıyor. Elde edilen hidrojen ve elektrik enerjisi ile çalışan bu araç geleceğin teknolojisi olarak görülüyor.

Elektrikli motor üretiminde öncülerden olan Tesla’nın geliştirdiği elektrik motoru son yazılım güncellemeleri ile  75 kW ile 445 km yol almasına karşın, DMA’nın geliştirdiği elektrik motoru  ise 53 kW ile saatte 450 kilometre yol alabiliyor.

Sodyum Bor Hidrür, araçlarda yakıt olarak ilk defa 2001 senesinde Detroit Otomobil Fuarı’nda Daimler-Chrysler tarafından tanıtılmıştı. Aracın ­5 yolcu ile 300 mil yapabildiği kaydedilmişti.

Alihan Nil

Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum. Hayatımın her döneminde araştırmak ,üretmek ve gelişmek misyonlarını ilke edinmekle beraber, özel bir şirkette mühendis olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı