Haberler

Türkiye, Cep Telefonuna Bağımlılıkta Avrupa’ya Fark Attı

Cep telefonu kullanma sıklığıyla ilgili yapılan araştırmada Türkiye ile Avrupa ülkeleri karşılaştırıldı.Araştırma sonucunda nüfusu 80,810,525 kişi olan ülkemizde 77,800,170 operatör abonesi olduğu saptandı. Bu da yaklaşık her yüz kişiden doksan altısının bir operatör abonesi olduğu anlamına geliyor.

Bireylerin telefonlarıyla geçirdiği sürenin hesaplandığı araştırmada, 2017 yılı son çeyrek verilerine göre ülkemizde abonelerin ayda ortalama 442 dakika telefonla konuştuğu tespit edildi. Avrupa ülkelerindeki aboneler ise ayda 231 dakika telefonla görüşüyor.

Geceleri, “arayan oldu mu?” ya da “mesaj geldi mi?” sorularına cevap bulmak için telefonlarını kontrol edenlerin sayısı Türkiye’de yüzde 85. Bu sayı Avrupa ortalamasında yüzde 48’e düşüyor

İlginizi Çekebilir:  Samsung, Tarihindeki En Yüksek Kâra Ulaşacak!

Türkiye’de, cep telefonu kullanıcılarının yüzde 28’i uyanır uyanmaz başka hiçbir şey yapmadan, yüzde 61’i de uyandıktan sonraki ilk 5 dakika içinde telefonlarını kontrol ediyor. Kullanıcıların yüzde 23’ü gece yatmadan hemen önce, yüzde 52’si ise yatmadan önceki 5 dakika içinde telefonuna bakma gereği duyuyor.

Araştırma merkezinin koordinatörlüğünü yapan Kapadokya Üniversitesi Kapadokya Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Bülent Öztürk, merkezin 4 aylık analiz çalışması neticesinde elde edildiğini söyledi. Çalışmalar sonucunda ise gelir seviyesi arttıkça telefonla konuşma süresinin düştüğü sonucu ortaya çıktı.

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı