Savunma Sanayii

Türkiye-ABD Krizi F-35 Projesini Sıkıntıya Soktu

Bloomberg Businessweek’e göre Ağustos ayında Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemi satın almasını gerekçe göstererek 100 adetlik F-35 satışını engelleyecek bir karar çıkaran kongre, projenin ana yürütücüsü Lockheed Martin’i sıkıntıya soktu.

Türkiye’nin havacılık endüstrisine yönelik üretimde dünyanın lider ülkelerinden olduğunu belirten Bloomberg Businessweek, 10 Türk şirketinin F-35 projesinde 12 milyar dolarlık bir işi üstlendiğine değiniyor.Ve bu şirketlerden 5 tanesinin kritik parçaları ürettiğine dikkat çekiyor.

İlginizi Çekebilir:  Elon Musk, Tweetleri ile Tesla'yı Zor durumda Bırakmaya Devam Ediyor

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, kongreye gönderdiği mektupta Türk tedarik zinciri kesintiye uğradığı andan itibaren uçak üretiminde aksamalar olacağını ve 50-75 arası jetin teslim tarihlerinin gecikeceğini belirtmişti.

F-35 Projesinde Yer Alan Ana Şirketler ve Projedeki Görevleri

F-35 Projesinde yer alan ana şirketler şöyle;

  • TUSAŞ: Northrop Grumman ile birlikte silah sistemlerini taşımak için merkez gövde, silah yuvası kapıları, hava – toprak direkleri parçalarının üretimi ve birleştirilmesinden sorumlu.
  • AYESAS: İki ana bileşen için tek tedarikçi olan AYESAS, füzelerin uzaktan yönetim arabirimlerini ve panaromik kokpip ekranlarını üretiyor.
  • Kale Havacılık: İniş takımı kilit montajlarını ve kanatçıkları üretiyor.
  • Fokker Elmo: Uçağın F135 model numaralı motoru için elektrik kabloları ara bağlantı sistemlerinin (EWIS) %40’ını yapıyor.
  • Alp Havacılık: Titanyum ile zenginleştirilmiş bıçak rotorları da dahil olmak üzere F135 motoru için 100’den fazla motor parçası, uçak gövdesi yapıları ve montajları ile iniş takımı bileşenlerini üretiyor.

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı