Haberler

TRT’nin 49 yıllık arşivi ücretsiz olarak erişime açıldı !

Türkiye tarihine damga vurmuş olaylar 1968 yılında kurulan TRT‘nin sahip olduğu görsellerle erişime açıldı.

Türkiye’nin en köklü televizyon kanalı olan TRT internet ortamı için geliştirdiği proje ile oldukça önemli bir adıma imza attı. Gerek araştırmacıları gerekse meraklılarını sevindiren projede TRT’nin kaynaklarında yer alan görsel arşiv bilgileri kullanıcılara ücretsiz olarak açıldı.

TRT Arşiv‘de 1968 yılından itibaren Türkiye ile ilgili Sanattan sporta, siyasetten yarışma programlarına birçok videonun yer alıyor.Ayrıca sitede kişiler, zaman, yer, olay, programlar, diziler, ve özel videolar kategorileri bulunuyor.Site içerisinde sunulan zaman çizelgesi özelliğiyle de ayrıca olaylara yıllarına göre erişmek de mümkün.

İlginizi Çekebilir:  Yeni nesil Facebook deneyimi? Facebook Spaces

Sitede, Adile Naşit’in sunduğu Uykudan Önce, Zeki Müren başta olmak üzere Türk müziğine damga vurmuş sanatçıların gençlik yıllarını görebileceğimiz Müzikli Yıllar, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerini detayları olarak anlatan belgeseller, Kiralık Konak, Çalıkuşu ve Aşk-ı Memnu gibi döneminin önemli dizileri başta olmak üzere sayısız video yer alıyor.

TRT’nin ücretsiz olarak erişime açtığı arşive buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: LOG

Etiketler

Hasan Şeritoğlu

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Lisans mezunuyum. Sakarya Üniversitesi ortaöğretim sosyal alanlar eğitimi bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim. Tarih eğitiminde teknoloji entegrasyonu, dijital tarih ve tarih-teknoloji ilişkisi üzerine akademik çalışmalar yapmaktayım. Bunun yanı sıra historyeducation.org ve tarihyazimi.org web sitelerinin web sorumlusu olarak görev almaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı