Lügat

Time-lapse Nedir ?

İnternette devamlı olarak time-lapse tekniğiyle oluşturulmuş videolar karşımıza çıkıyor.

Time-lapse kelimesini  “hızlandırılmış çekim” , “aralıklı çekim” veya “zaman atlamalı” olarak Türkçe’ye çevirebiliriz.

Time-lapse videolar, fotoğraf makinesinin veya akıllı telefonunuzun bir yere sabitlenip, belli saniyelerde aynı mekanda çekim yapılması ve sonrasında ise çekilen yüzlerce fotoğrafın zaman sırasına göre bir yazılım aracılığıyla birleştirilerek  oluşturulur.

1 dakikalık çekim için elde edilecek Time Lapse görüntünün hesabı, her saniyede bir kare fotoğraf çekersek bir dakikada 60 kare fotoğraf çekmiş oluruz. Bir saniyelik Video görüntüsü 25 kareden oluştuğuna göre, bir dakikalık görüntü sonucu (60 sn. / 25 kare = 2,4 sn.).  2,4 saniyelik Time Lapse görüntüsü elde edilmiş olur. Eğer iki saatlik bir çekim yapacak olursak 120dk.x60=7200 Kare fotoğraf demektir

İlginizi Çekebilir:  Tüketici Alışkanlıklarını Değiştiren Teknolojik Gelişmeler

1 dakikada 60 fotoğraf çektiğimize göre, iki saatlik çalışma sonunda 120 dakika*60 = 7200 adet fotoğraf demektir,  bir saniyelik görüntü (PAL sistemde) 25 kare fotoğraftan oluştuğu için 7200/25=288sn.  288sn./60 dk.=4,8dk. (dakikalık) video görüntüsü elde etmiş oluruz.

Bir Time-Lapse Örneği:

⇒ Düşüncelerinizi sosyal medya hesaplarımıza veya yorum kısmına  yazabilirsiniz.

Kaynak: junkcreative | fotopanorama360 | uplifers

Etiketler

Hasan Şeritoğlu

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Lisans mezunuyum. Sakarya Üniversitesi ortaöğretim sosyal alanlar eğitimi bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim. Tarih eğitiminde teknoloji entegrasyonu, dijital tarih ve tarih-teknoloji ilişkisi üzerine akademik çalışmalar yapmaktayım. Bunun yanı sıra historyeducation.org ve tarihyazimi.org web sitelerinin web sorumlusu olarak görev almaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı