Yazıhane

Telefonların Şarj Ömürleri Hakkında Efsaneler ve Gerçekler

Akıllı telefonunuzun şarj ömrünü uzatmak için pek çok farklı yöntem duymuş olabilirsiniz. Bu yöntemlerin bir çoğu efsaneden ibaret...

Akıllı telefonların şarj ömrünü artırmanın yolları ile ilgili internette birçok bilgi mevcut.. Ama bu bilgilerin çok büyük bir bölümü efsaneden ibaret…

Akıllı telefonlar gün geçtikçe yeni yeteneklere kavuşuyorlar. Bu yeni yetenekler kullanıcıların yüzünü güldürüyor.Fakat bu yeteneklerden faydalanma süresinin artması için şarj ömrünün de kullanıcının yüzünü güldürmesi gerekiyor.

Günümüzde bir çok akıllı telefonun şarj ömrü bir günden daha az gidiyor. Bu durum bir çok kullanıcının şarj ömrünü uzatmak için yeni arayışlara girmesi neden oluyor. Bu arayışlar ise şarj ömürleri hakkında internette efsaneleri ortaya çıkarıyor.

Bizde akılı telefonların şarj ömürleri hakkında efsaneleri ve gerçeklerini yazdık..

şarj süresi

Kullanmadığınız uygulamaları kapatmak şarj ömrünü uzatır.

Arka planda ‘çalışan’ uygulamaları kapatırsanız, cihazınız uygulamayı açmak için daha fazla güç harcamak zorunda kalacak.Bu yöntem bilinenin tam aksine şarj ömrünün azalmasına neden olacaktır. Bir nevi kış aylarında yaşanan doğalgaz sorunu nedeniyle kombiyi kapatmak yerine kısmak gibi düşünebilirsiniz..

Telefonu geceleri şarjda bırakmak bataryaya zarar verir.

Bu durum yıllar önce çıkan telefonlar için geçerliydi. Ancak günümüz akıllı telefonlarının hepsinde çok ciddi güç yönetim yazılımları bulunuyor. Dolayısı ile cihazınız %100 şarj olduğunda yazılım, prizden gelen akımı zaten kesiyor.

İlginizi Çekebilir:  Google,Veri Toplamak İçin Telefonlarımızı mı Dinliyor?

Bluetooth ve Wi-Fi bağlantılarını kapatmak şarj ömrünü uzatır.

Bluetooth ve Wi-Fi standartları, kullanıldıklarında da kullanılmadıklarında da Bluetooth ve Wi-Fi bağlantılarının güç tüketmediğini söylüyor. Dolayısı ile şarj ömrünü birkaç dakika uzatmak için bağlantılarınızı kapatmanın çok bir faydası bulunmuyor.

Ekran parlaklığının otomatik olarak ayarlanması şarj ömrünü azaltır.

Telefonunuzun işletim sistemi ve sensörler, ortama en uygun parlaklık ayarını seçerek akıllı telefonunuzu daha rahat kullanmanızı sağlar. Ama söylendiği gibi şarj ömrünüze ciddi bir etkisi olmaz. Telefon ışığını sürekli olarak minimumda tutmakta kullanım açısından zorluk çıkaracağından kayda değer bir şarj ömrü avantajı sağlamayacaktır.

Batarya değişimi şarj ömrünü kesinlikle uzatır.

Akıllı telefonlarda kullanılan bataryaların belirli ömürleri ve kapasiteleri vardır. Kapasitesi düşen bataryalar, şarj ömrünü ciddi şekilde etkiler. Bu durumda bataryaya değiştirmek, şarj ömrünün uzamasına yardımcı olur. Bununla birlikte batarya kapasitesi %3-5 düşen akıllı telefonlarda bataryaya değiştirmek gözle görülür bir değişikliğe neden olmaz.

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı