Yazıhane

Teknolojinin Yok Etmesi Muhtemel Meslekler

“Robotlar Geliyor: İnsanlara Otomasyon Çağından Faydalanma ve Ayakta Kalma Rehberi” gibi bir dizi tartışmalı kitabın yazarı olan John Pugliano’ya göre  yeni dönemde rutin ve tekrara dayalı  her türlü iş önümüzdeki 5 ila 10 yıl içinde matematik işlemlerle yapılabilir hale gelecek.

Pugliano,yüzyıllarca süredir  hukuk ve tıp gibi nitelikli insan gücü isteyen meslek alanlarının da teknolojik gelişmelerden etkileneceğini fakat tamamen yok olmasa da alanlarının oldukça daralacağını düşünüyor.

Doktorlar

Doktorluk mesleğinin yok olma ihtimali insana biraz abartılı geliyor. Yakın gelecekte hastalıkların otomatik olarak tanımlanabilmesi ve mikronluk ameliyatların dahi robotlar aracılığı ile yapılmasıyla bu alanda ciddi bir biçimde istihdam kaybı yaşanabilir.

Pugliano, acil servislerde ve ihtisas alanlarında doktorlara ve cerrahlara duyulan ihtiyacın devam edeceğini öngörüyor.

Hukukçular

Pugliano yakın bir gelecekte evrak tasnifiyle uğraşan avukat ve hukukçuların sayısının azalacağını düşünüyor.Uzmanlığa daha az ihtiyaç duyulan bazı rutin hukuki işlemlerin bilgisayar yazılımlarıyla yapılabileceğini söylüyor.Bununla birlikte uzmanlığa ihtiyaç duyulan alanlarda avukatlar var olmaya devam edebilir.

İlginizi Çekebilir:  Öldüren "Mavi Balina" oyunundan çocuklarınızı nasıl koruyabilirsiniz
Mimarlar

Pugliano gelecekte sadece çok özel donanıma sahip ve yaratıcı işler yapan mimarlara iş alanı olacağını söylüyor. Bilgisayarların daha şimdiden mükemmele yakın bina tasarımları yapabildiğini biliyoruz. Bu alanda sadece çok yaratıcı mimarların var olmaya devam etmesi olası.

Muhasebeciler

Karmaşık vergi meselelerine çözüm bulan uzman muhasebeciler işlerini koruyacak.Pugliano göre buna karşılık rutin ekonomik işlemler için muhasebecilere gerek kalmayacak.

Savaş uçağı pilotları

Drone ya da insansız hava aracı olarak bilinen araçlar daha şimdiden riskli durumlarda pilotların yerini almış bulunuyor.

Pugliano, savaşları insansızlaştırma eğiliminin devam edeceği tahmin ediyor.

Polis ve Müfettişler

Dünyanın birçok yerinde gündelik izleme ve bir takım uzmanlık gerektiren işlemler, kameralar ve yapay zekalarla yapılmaya başladı.

Pugliano göre polislik ve dedektiflik tamamen ortadan kaybolmayacak ama alanları ve sayıları azalacak.

Emlakçılar

Bu alanda çalışan şirketlerin en fazla da orta kademe çalışanlarını teknolojik gelişmeler sonucu azaltması beklenebilir. Sanal gerçeklik teknolojisinin yaygınlaşmasıyla evleri bizzat gidip görmeniz gerekmeyecek.

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı