Yazıhane

Teknolojinin Geleceğini Tehdit Ettiği Meslekler

Teknoloji gelecek yıllarda bazı meslekleri yok edebilir. Teknolojinin gelecek yıllarda yok olmasına neden olacağı muhtemel meslekleri derledik...

Teknolojinin gelişimi baş döndürücü bir hal almış durumda…Teknolojinin gelecekte ulaşabileceği nokta ise heyecan verici olmasının yanısıra birazda korkutucu görünüyor.

Futuristler ve teknoloji meraklıları, teknolojik gelişmelerden bazı mesleklerin doğrudan bazılarını ise dolaylı olarak etkileyeceğini düşünüyorlar.Özellikle tekrara dayalı mesleklerin yerini teknolojik çözümlerin alacağı öngörülüyor.

Bizde teknolojinin gelecek yıllarda yok olmasına neden olacağı muhtemel meslekleri derledik…

Doktorlar

Doktorluk mesleğinin yok olma ihtimali insana biraz abartılı geliyor. Yakın gelecekte hastalıklara geliştirilen algoritmalar ve yapay zeka ile teşhis konulabileceği konuşuluyor. Mikronluk ameliyatların, robotlar aracılığı ile yapılması için günümüzde bir çok inovatif çalışma bulunuyor. Bu tür gelişmeler, bu alanda ciddi bir biçimde istihdam kaybı yaşanmasına neden olabilir.

Hukukçular

hukuk

Uzmanlığa daha az ihtiyaç duyulan bazı rutin hukuki işlemlerin bilgisayar yazılımlarıyla yapılabileceğini düşünülüyor.Bununla birlikte uzmanlığa ihtiyaç duyulan alanlarda ise yapay zeka teknolojilerinin etkili olması muhtemel görünüyor.

Mimarlar

mimarlık

Bilgisayarların daha şimdiden mükemmele yakın bina tasarımları yapabildiğini biliniyor. Özellikle mimari alanda inovatif yapay zeka çalışmaları mevcut.. Bu çalışmaların yakın bir gelecekte sektöre etki etmesi beklenmiyor. Fakat uzak bir gelecekte sektörü ele geçirmeleri şaşırtıcı olmayacaktır.Gelecekte sadece çok özel donanıma sahip ve yaratıcı işler yapan mimarlara iş alanı olacağını söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  Robotlar, Okullarda Kodlama Öğretecek

Muhasebeciler

muhasebeciler

Gelecek yıllarda rutinleşmiş ekonomik işlemler için muhasebecilerin yerini teknolojik çözümler alacak. Günümüzde karmaşık matematiksel işlemlerin bile spesifik hazırlanmış algoritmalar ile çözüldüğü düşünüldüğünde muhasebecilerin işi zor görünüyor.

Karmaşık vergi meselelerine çözüm bulan uzman muhasebecilerin yerini ise yapay zekanın alacağını öngörebiliriz.

Pilotlar

pilotluk

Drone ya da insansız hava aracı olarak bilinen araçlar askeri alanlarda aktif olarak kullanılmaya başlandı. Öncellikli olarak askeri keşif uçuş görevlerinde kullanılan bu insansız hava araçları, günümüzde riskli silahlı askeri operasyonlarda kullanılıyor. Yakın bir gelecekte yeni nesil savaş uçaklarının insansız olması bekleniyor.

Sivil tarafta ise kısa ve orta vadede pilotsuz uçuşların yapılması öngörülmese de uzun vadede otonom teknolojilerinin gelişimi ile birlikte pilotlar işsiz kalabilirler.

Polis ve Özel Güvenlik Elemanlığı

polis ve özel güvenlik

Dünyanın birçok yerinde gündelik izleme ve bir takım uzmanlık gerektiren işlemler, kameralar ve yapay zekalarla yapılmaya başladı. Uzun vadede robot ve otonom teknolojilerin gelişimi ile birlikte bu alanda insan gücüne ihtiyaç kalmayabilir.

Emlakçılar

emlak

Günümüzde sanal gerçeklik teknoloji sayesinde evleri bizzat gidip görmeden fikir sahibi olunabiliyor. Yakın gelecekte ise artırılmış gerçeklik,karma gerçeklik ve hologram teknolojilerinin kullanılması ile birlikte emlak sektöründe insan gücüne ihtiyaç oldukça azalacak gibi görünüyor.

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı