Eğitim Şart

Teknoloji Nedir?

Teknoloji NedirDeğerli Okurlar; bu bölümde teknoloji üzerine bir deneme yapmak istedim. Teknoloji hayatımızın her alanını etkisi altında bırakan bir olgu olup birçok bilim adamı tarafından tanımı yapılmış bir terimdir.

 

Bugüne kadar teknolojiye “Bir sanayi dalı ile ilgili yapım yöntemlerini, kullanılan araç, gereç ve aygıtları kapsayan bilgi, uygulama bilimi.” ve “mal veya hizmetlerin üretiminde veya buna yönelik amaçların gerçekleştirilmesinde kullanılan beceriler, yöntemler, işlemler, tekniklerin derlenmesi veya bilimsel araştırmalardır.” şeklinde onlarca tanım yapılmıştır. Oysa durum sokakta farklıdır. Yapmış olduğum küçük çaplı bir kamuoyu araştırması sonucu insanlara “teknoloji nedir?” ya da “teknoloji deyince aklınıza gelen şey nedir?” sorularını yönelttiğimde genel olarak ” bilgisayar, cep telefonu vs.” gibi cevaplar aldım. Toplumumuzun teknoloji konusunda genel kanısının bilgisayar, tablet, cep telefonu gibi elektronik cihazlar olduğunu gördüm.

Ancak ben teknolojiye daha farklı bir açıdan bakmayı yeğliyorum. Teknoloji NedirBence teknoloji insanların ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkmış ve ihtiyaçlar doğrultusunda sürekli gelişmek zorunda olan doğada kendi halinde bulunmayan ve insan eliyle şekillenmiş her şeydir.

Örneğin güneş batıp gecenin karanlığı üzerimize çöktüğünde insanın aydınlanmaya ihtiyacı vardır. Eski toplumlarda mum, şinanay denilen gaz lambaları, meş’aleler, bezirgan yağı vb. gibi araçlarla bu ihtiyaç giderilmeye çalışılmıştır. Daha sonraları ise elektrik ve ampulün icadıyla aydınlanma ihtiyacı artık bu teknolojilerle giderilmeye başlanmıştır. Bu örnekte yer alan olgulardan mumun, meş’alenin teknoloji olmadığını söyleyebilir miyiz? Hayır. Bunlarda teknolojidir. Elektrik ve ampulde. Yalnızca teknoloji gelişmiş ve mumun yerine daha kolay ve ihtiyaçları daha iyi karşılayan bir teknoloji üretilmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Teknolojinin Yok Etmesi Muhtemel Meslekler

Teknoloji NedirBu doğrultuda teknolojiye yaklaştığımızda doğada kendi halinde var olan, insan eliyle müdahale edilmemiş ağaçlar, topraklar, bitkiler, insanlar, ırmaklar, denizler, göller teknoloji değildir. Ancak bir ırmağın üzerine yapılmış bir baraj ve bu barajdan doğan göl teknolojidir. Zira insan eli değmiştir ve bir ihtiyacı karşılamaya yönelik geliştirilmiştir.

Demem o ki bir şeye teknoloji denmesi için elektronik olması gerekmez. Elektronik teknolojileri geçtiğimiz yüzyılda hayatımıza girmiş ve çok hızlı bir gelişim kaydetmiştir. Bu gözardı edilemez bir gerçektir. Fakat elektronik teknolojisi hayatımıza girmeden önce de teknoloji vardı. Yazı yazdığımız kalemden, evimizdeki aynaya, üzerimizdeki kıyafetten, kullandığımız cep telefonuna varana kadar her şey bir teknoloji ürünüdür.

Teknoloji NedirYukarıda yaptığımız tanımlar doğrultusunda bir şeyin teknoloji olup olmadığını daha iyi ayırt edebilmemiz için bir örnek daha verelim: Sokakta bulduğumuz alelade bir taş teknoloji değildir. Ancak kaldırım yapmak maksatlı insan eliyle yapılmış özel olarak kesilmiş ve şekil verilmiş kaldırım taşları teknolojidir.

Tüm bunların yanında şu da kabul edilmesi gereken bir gerçektir. İnsanoğlu Adem’den bugüne birçok bilgi ve kültür birikimini de beraberinde getirmiştir. Bu nedenle zaman içerisinde birçok şey değişime karşı koyamamıştır. Elbette teknoloji de değişmiş, gelişmiş, kendini yenilemiştir. Bu nedenle teknoloji ve teknolojinin ürünlerini de belli kriterlerde sıralamak, sınıflandırmak mümkündür. Çağa göre eski ve yeni teknolojiler, çağın gerisinde kalan ve çağın ötesindeki teknolojiler ya da kullanım amacına yapıldığı materyale göre bir sınıflandırma yapılacak olursa elektronik teknolojiler, mikro teknolojiler gibi…

Etiketler

Can Ahmet Fidan

(Since '91) (Married) (Sakarya University, 2013) (ICT Teacher, 2014) (Aristocrat) (@candiamond28 for twitter and instagram)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı