Yazıhane

Teknoloji ile Hayatımıza Giren Kelimeler

Gelişen teknoloji sadece hayatımızı kolaylaştırmıyor günlük hayatımızı da köklü bir şekilde değiştiriyor. Teknolojinin hayatın her alanında yer almaya başlaması günlük konuşmalarımızı da etkiliyor. Teknolojinin gelişmesi ile daha önce var olmayan pek çok kelime de günlük hayatımızda yer bulmaya başladı. Bu kelimelerden bazıları sizler için derledik..

BINGLE-WATCH: Kişinin birden fazla televizyon dizisini tek seferde izlemesi için üretilen kelime.
BIRICK: Dilimize tuğla olarak çevrilse de bu kelime sıklıkla akıllı telefonların işlem yapamaz hale gelmesi durumunda kullanılıyor.
CATFISH: Online ortamda olmadığı bir kişi gibi davranan kullanıcıya verilen isim.
LISTICLE: Liste formatında hazırlanan online makaleler son zamanlarda böyle adlandırılıyor.
CLICKBAIT: online platformlara trafik almak için yapılan sahtekarlıklara verilen isim.
YOLO: YOLO yani ‘You Only Live Once’ (Sadece bir kere yaşarsın) yeni teknoloji jenerasyonun en çok kullanıdığı kelimelerden biri.
CAPS: Kişilerin, çoğunlukla komik ya da ilginç fotoğrafların altına eğlenceli yazılar yazarak internette yaptıkları paylaşımlara verilen isimdir.
TROL: Birini sinirlendirmek için kasten, provakatif paylaşımlar ve yorumlar yapan, genellikle sahte hesaplardır.
LIKE: Bir sosyal medya kullanıcısının paylaştığı herhangi bir video ya da fotoğrafı beğenme işlemine ‘Like’ deniyor. Kullanıcılar yaptığı paylaşımlara ne kadar çok like alırsa, paylaşımlarını o kadar başarılı görüyor.
EMOJI: Online iletişimde duygu ya da düşünceyi ifade etmek için kullanılan küçük dijital imaj ya da ikonlara emoji deniyor.

GEEK CHIC: Modaya uygun olarak, teknoloji ve bilgisayar odaklı görünmek anlamına geliyor. Özellikle kendilerini profil fotoğraflarında daha teknolojik göstermek için taktıkları siyah çerçeveli gözlüklerle tanıtan kişiler için kullanılan isimdir.
HASHTAG: Etiket anlamına gelir. # işareti konularak aynı konuda yazılan yazıları filtrelemek adına kullanılan bir yöntemdir.
TRENDING TOPIC: Belli konu başlıklarında en çok hangi konuların konuşulduğunu gösteren popüler konu başlıkları listesidir. Atılan tweet sayısına göre sıralama anlık olarak değişkenlik gösterir.
FOLLOWFRIDAY (#ff): Bu terimin Türkçe karşılığı, ‘Cuma günleri takipleşme’ anlamına gelir. ##ff@ali diye bir twit gördüğünüzde bu imge; “Ali’yi takip edin, takip edilmeye değer” anlamı taşıyor.
TIKLANMA: İnternette yapılan herhangi bir paylaşımın kullanıcılar tarafından seçilip görülme olayına tıklanma deniyor. Tıklanma oranı ise, toplam tıklanmayı toplam görüntülenmeye bölündüğünde elde edilen orana denir.
MENTIONS: Bahsedilme anlamına gelir. İnsanların dikkatini bir konuya çekmek için kullandıkları bir yöntemdir ve sizin etkinliğinizin ifadesidir.
SUBTWEET: Agresif-pasif tweet olarak da bilinir. Bir kişi hakkında isim vermeden eleştiri yapmak, iğneleyici laflar söylemek ya da kırgınlığını belirtmek için paylaşılan tweettir.
WOOT: Özellikle online iletişimde ‘coşku ve zafer’ ifadesini göstermek için kullanılan kelimelerdir.
VUGUEBOOKER: Türkçede ‘ilgi hastası’ anlamına gelir. Bilerek veya bilmeyerek dikkat çekmek için olumsuz durum güncellemesi yapan kişilere verilen isimdir.
PHOTOBOMB: Türkçesi ‘fotoğraf yancısı’ anlamına gelen terimdir. Fotoğraf çekilirken başka bir kişinin ansızın fotoğrafta görünmesine verilen addır.
MODİFİYE TWEET (MT): Paylaşılan bir tweetin herhangi bir nedenle önüne ya da arkasına bir yazı ekleyerek yeniden paylaşıldığını belirtmek için kullanılan bir terimdir. Genellikle MT olan tweetler birisi ile alay etmek ya da komikleştirmek için atılan tweetlerdir.
NOOB: Türkçesi ‘çömez’ anlamına gelen terim, bilgisayar ya da sosyal medya konusunda tecrübesiz kişiler için kullanılır.
STALKLAMAK: ‘Gizlice takip etmek’ anlamına gelen stalk kelimesinin Türkçeye uyarlanmış hali olan ‘stalklamak’ terimi; sevdiğiniz veya merak ettiğiniz kişinin sosyal medya sitesinde profilini gizlice inceleme anlamına geliyor.
TWEETSTORM: Twitter’da 140 karakter sınırlaması olduğu için kullanıcılar bazen anlatmak istediğini 4-5 tweet ile yazmak zorunda kalır. Bu yüzden anlam bütünlüğünü bozmamak ve devamı olduğunu göstermek adına kişilerin tweetlerini numaralandırmasına Tweetstorm denmektedir. Kişiler genellikle bu durumda tweetlerinin başına numaralar koyar.
TROLL:Birini sinirlendirmek için kasten, provokatif paylaşımlar ve yorumlar yapan kişi.
DIGITAL DETOX:Kişinin gerçek hayatta daha çok yer almak ya da sosyal medyanın getirdiği stresten arınmak için bir süre boyunca Akıllı Telefon ya da Bilgisayar gibi elektronik aletleri kullanmaması.
NOOB: Özellikle sosyal medya ve bilgisayar konusunda tecrübesiz insanlar için kullanılan terim.
İlginizi Çekebilir:  Özel Okul Öğretmenlerine Teknoloji Eğitimi
Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı