Eğitim Şart

Teknoloji Devi Güney Kore’de Kodlama Eğitimi Nasıl?

Okullara kodlamanın entegrasyonunu birçok ülke eğitiminin gündemine gelmiş durumda. Günümüzde teknolojik yeniliklerin öğrencilerin öğrenme biçiminden hükümetlerin doğal afetlere hazırlanma biçimine, günlük yaşantılarımızda ve mesleklerde devrim yarattığı inkâr edilemez. Bilgisayarların nasıl işlediğini anlamak ve yazılım/programlama becerilerine sahip olmak, gelecek kuşağımızın giderek daha fazla teknolojiye bağımlı küresel ekonomik düzende önemli bir etken olacaktır.

Bloomberg’in 2016 yılında dünyanın en yenilikçi ülkeleri listesinde başı çeken ve teknolojinin hemen her alanında yer alan Güney Kore’de programlama eğitimi nasıl veriliyor?

Aktif öğretmen katılımını teşvik edin: Kore hükümeti, öğretmenlerin müfredat geliştirme sürecine aktif katılımı için mali teşvikler sağlamaktadır. 2016 yılının Mayıs ayında Kore hükümeti, 20 eğitim ekibi ve yazılım eğitimi programcısı takımının her birine, yazılım eğitim araçlarının nasıl kullanılacağı hakkında rehber kitaplar hazırlamak üzere 3,300 İngiliz Sterlini ödeyeceklerini açıkladı. Daha önce, öğretmenler robotik, akıllı fen laboratuarı ve STEAM (bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik) eğitimi gibi alanlarda da benzer destek almışlardır.

Kodlama müfredatını eğlenceli ve yaratıcı yapın: Kore’de kodlamayı öğrenmek eğlenceli ve yaratıcıdır. Öğrenciler bilgisayar programlama dilleri kullanarak hareketli öyküler ve oyunlar oluşturmayı ve basit robotlar üretmeyi öğreniyorlar. Ayrıca, ilköğretim öğretmenleri yazma, bilim ve sanat gibi diğer akademik konularda kodlama öğretirler.

Erken değerlendirme ve ayarlama: Kore, 2018 yılı boyunca ülke çapında uygulanmadan önce 2014 yılından bu yana yazılım eğitim müfredatını kademeli olarak tanıtmıştır.

2014’te pilot aşama için 72 okul seçildi ve 2016’da 900 Koreli okul yeni müfredata geçiş yaptı. Seçilen okullara yazılım eğitim araçları ve ilgili kaynaklar için yılda 11.000 dolar verilir ve ilerlemeler, seminerler ve raporlar aracılığıyla paylaşılır. Müfredat öğrenci memnuniyeti ve öğretmen geri bildirimi hakkında bilgilerle de geliştirildi.

Erişimi adil hale getirin: Kore kaynaklara adil erişim sağlamada zorluklarla karşı karşıya. Bilgisayarların, fiziki bilgi işlem araçlarının ve öğretmenlerin mesleki gelişim fırsatlarının bulunabilirliği konusunda bir farklılık var. Ayrıca, genç yaştan itibaren kodlamayı öğrenecek öğrenciler ile yeni öğretim programı başlamadan önce mezun olacak öğrenciler arasında bir nesil boşluğu olma potansiyeli bulunmaktadır. Tüm çocukların yeni müfredattan yararlanabilmelerini sağlamak için, Kore Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı, ‘büyük açık çevrimiçi kurslar’ (MOOC’ler) gibi çevrimiçi araçlardan yararlanacak ve bilgisayar laboratuarlarını eski haline getiren okulları destekleme stratejileri düşündüğünü belirtti. düşünmelidir.

Güney Kore’deki kodlama eğitim felsefesinden etkilenen ülkeler arasında Kanada başı çekiyor. British Columbia(Britanya Kolombiyası) adlı eyaletin başkanı Christy Clark K-9 sınıflarında geçtiğimiz Sonbahar’da müfredata eklenen ve bir yıl sonra 10 ila 12. sınıfları da kapsayacak kodlama eğitimi için 6 milyon dolarlık bir bütçe ayırdıklarını söylemişti. Böylelikle tüm K-12 okulları için uygulamalı tasarım, beceri ve teknoloji, kodlama eğitiminin verilmesiyle Kanada eğitiminde öne çıkan kazanımlar olması planlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Çocukları Eğlendirerek Kodlama Öğreten Siteler

 

Kaynak: http://vancouversun.com/opinion/opinion-debugging-b-c-s-coding-curriculum-lessons-from-south-korea

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı