Yazıhane

Stetoskoplar Hurdaya !

Kolunuza sıkışan bir kan basıncı manşeti ve göğsünüzde soğuk bir stetoskop teması olmadan geçen bir  doktor ofisi  ziyaretiniz yoktur.Peki Yaşamsal faaliyetlerimizin durumunu temassız bir şekilde bekleme odası veya ev rahatlığında öğrenmemiz  nasıl olurdu ?

Cornell Üniversitesi mühendisleri, ucuz ve kullanışlı bir radyo frekansı sinyalleri sistemi ve  etiket biçimdeki mikroçipleri kullanarak  kan basıncını, kalp atış hızını ve nefes oranı verilerini toplamak için bir yöntem geliştirdi. Çalışma prensibine gelecek olursak  bu kraker boyutlu  etiketler; vücudun ve iç organların üzerinden sıçrayan radyo dalgaları yayarak mekanik hareketi ölçer ve sonrasında   bu verileri toplayan bir elektronik okuyucu tarafından algılanmaktadır.

Araştırmacılar , vücudun ürettiği bağırsak hareketi, göz hareketi ve diğer birçok iç mekanik hareketleri ölçmek için bu  teknolojinin kullanılabileceğine inandıklarını , sinyalin bir elektrokardiyogram veya kan basıncı manşeti kadar doğru olduğunu belirttiler.

Alihan Nil

Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum. Hayatımın her döneminde araştırmak ,üretmek ve gelişmek misyonlarını ilke edinmekle beraber, özel bir şirkette mühendis olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı