Lügat

SSD Nedir? Ne Gibi Avantajları Vardır?

Lügatımızda bu sefer SSD’ler var. SSD nedir? Avantajları,dezavantajları nedir? Çeşitleri nelerdir? Hangisini tercih etmeliyim?Fiyatı nedir? Bu soruların cevaplarını sizler için yazıyoruz.

SSD Nedir?

SSD yani Solide State Drive, içinde klasik sabit sürücülerdeki mekanik parçaları bulunmayan, flash disk mantığına çok benzer bir mantık ile çalışan bir sabit disk sistemidir. İçinde mekanik aksam olmadığından çok daha az güç harcar, hafiftir ve ses çıkartmaz. Asıl önemli konu SSD’nin bilgisayarın hızına olumlu etkisi. Apple artık neredeyse tüm modellerde standart olarak SSD sunuyor.SSD’ler genellikle 2.5 inç boyutlarında üretilmekte ve laptoplarda kullanılmaktadır. Masaüstü PC’lerde ise sarsıntılardan doğabilecek veri kayıpları ufak bir ihtimal olduğundan henüz yaygınlaşmaya başlamamıştır.

ssd nedir

 

SSD’lerin Avantajları Nedir?

SSD diskleri çıkış noktası Notebooklardır. Sabit disklerde 2 milisaniyede 350GB‘a çıkabilirken SSD diskler ise 0,5 milisaniyede 1500GB ‘a çıkabiliyor. Yani hem erişim süresi hemde erişim kapasitesi Normal Sabit disklere oranla kat kat daha fazla….Notebook sabit disklerinden bir 40GB lık disk 2Watt civarında enerji harcarken SSD diskler 0,5 Watt değerinde kalıyor. Yani her halükarda SSD Disk kullanmak sabit disklere göre çok daha avantajlı. Sabit disklerin en önemli sorunu ise ısınma. Ancak SSD sabit diskler herhangi bir mekanik aksam ve motor gibi mekaniklere sahip olmadıkları için ısınmıyorlar. HDD ve SSD arasındaki ısınma farkı yaklaşık %50. Bu da kasa içerisindeki sıcaklık oranı içinde bir avantaj teşkil ediyor.
Gerek Güç tüketimi gerek veri erişim süresi gereksede veri erişim kapasitesi olsun, ısı değerleri olsun hemen hemen her noktada kat kat daha avantajlı. Bu yüzden notebook üreticileri ileriki yıllarda SSD teknolojisini Sabit Disk teknolojisine tercih noktası olacaktır.

 

SSD’lerin Dezavantajlarıssd dezavantajı

SSD’ler kapasite/fiyat konusunda HDD’lerden oldukça geri durumdalar. 1 TB kapasiteli bir HDD’nin fiyatı ortalama 200 TL civarı. Ancak 1 TB bir SSD 1.000 TL’nin üzerinde satılıyor. Bu yüzden SSD kullanıcıları düşük kapasitelere yöneliyorlar ve yüksek veri saklama ihtiyacı için yine de bir HDD barındırmak zorunda kalıyorlar. Genellikle PC kullanıcıları SSD üzerine sistem kurup, genel dosyalarını ve yedeklemelerini HDD üzerinde tutmayı tercih ediyorlar.
SSD’ler darbelere dayanıklı olsa da manyetik alan ve elektrik dalgalanmalarına karşı son derece zayıf kalıyorlar. HDD’ler bu konuda daha dayanıklılar. SSD sabit sürücüler maalesef kısa ömürlüler, 10 bin veya 15 bin civarında yazma ve silme limitleri olabiliyor. HDD’ler ise uygun şartlarda oldukça dayanıklı olabiliyorlar.Verilerinize birşey olduğu zaman Sabit diskte kurtarma ihtimaliniz SSD ye göre çok daha fazla.

İlginizi Çekebilir:  Fiyat ve Performans Olarak Mutlu Edecek 5 SSD

SSD Çeşitleri

Masaüstü: 2.5 inç SATA ya da SATA Express, M.2 kart, PCIe kart
Dizüstü: 2.5 inç SATA, mSATA kart, M.2 kart
Tablet ve hibrit: eMMC, mSATA kart, M.2 kart

2.5 inç SSD’ler

Bu SSD’ler çoğu durumda karşımıza çıkan temel seçenek ve kapasiteleri 960 GB’a uzanabiliyor. Bağlantı çoğu durumda SATA 6.0 Gbps yani aktarım hızları 550 MB/saniye üstüne çıkamıyor.

2.5 ssd

Tam Boy Kart SSD’ler

SATA sınırlamasının sorun çıkaracağını fark eden üreticiler senelerden beri PCIe kart biçimli SSD’ler sunuyor. Bunların bazıları PCIe x4, bazıları PCIe 2.0 x8 gibi bağlantılar kullanarak saniyede GB’larca veri akışına imkan sağlıyor yani SATA 6.0 Gbps sınırı kat kat aşılıyor.

tam boy ssd

M.2 SSD’ler

Bu kartlar son nesil SSD’lerde karşımıza çıkıyor. Ufak boyutlarına rağmen SATA 3.2 ile gelen yenilik sayesinde SATA, PCIe ve USB 3.0 bağlantılarına destek vererek esneklik sağlıyorlar. Kartlar ufak olmasına rağmen performansları yüksek ve hem anakartlar, hem dizüstü bilgisayarlar, hem de tabletlerde kendilerine yer bulabiliyorlar yani gelecekte çok daha fazla M.2 kart SSD karşımıza çıkacak.

m2 ssd

Fiziksel Bağlantı Çeşitleri

  • SATA 3.0 (6.0 Gbps)
  • mSATA
  • PCIe
  • SATA Express
  • M.2
  • U.2

 

Hangi SSD’yi almalıyım?

Cihazlarda çok çeşitli dizüstü SSD girişleri olmakla birlikte bazı dizüstü bilgisayarlarda ssd girişi fazladan bulunmamaktadır., SSD’lerin yapıları da farklılık gösterebiliyor. Burada cihazınıza en uygun SSD’yi bulmak zorundasınız. Hangi SSD arayüzleri size uygunsa o tarz bir SSD almalısınız.

 

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı