Haberler

Spotify sürücüleri mahvediyor!

Eğer çevrimiçi müzik servisi Spotify’ın masaüstü uygulamasını henüz son sürümüne güncellemediyseniz elinizi çabuk tutmanızı öneriyoruz. İşte bunun sebebi.

spotifyhdd01

Popüler çevrimiçi müzik servislerinden Spotify, masaüstü uygulamasının kullanıcıların yerel depolamalarına sürekli olarak oldukça büyük boyutlarda gereksiz dosya yazmasıyla gündemde. Peki, son 5 aydır kullanıcıların şikayetlerini birçok platformda dile getirdikleri bu durumun sebebi ne?

Spotify, GB’larca gereksiz veri yazıyor

Kullanıcıların, Spotify ile ilgili en büyük şikayeti, başta da belirttiğimiz gibi platformun resmi uygulamasının bilgisayarlarına arka planda büyük boyutta veri indirmesi. Hatta bu veri miktarının her 40 saniyede 10 GB’a kadar çıktığı söyleniyor. Bu örnek sanıyoruz ki durumun ciddiyetini açıkça gösteriyor.

spotifyhdd02

1 saatlik sürede inen bu 10’larca hatta 100’lerce gigabayt verinin bir süre sonra olağan bir hal aldığı ve veri yazımının yerel olarak saklanan şarkılar veya çalınmakta olan şarkıdan bağımsız olarak gerçekleştiği belirtiliyor. Böyle bir durum, zaten SSD kapasiteleri de kısıtlıyken oldukça can sıkan bir hal alıyor ve depolama alanını azaltıyor.

İlginizi Çekebilir:  Okulda Kodlama: Finlandiya Avrupa'da Lokomotif Olur mu?

Sorunun kaynağının ise çalma listeleri le ilgili olan veritabanı dosyaları olduğu düşünülüyor. Bu dosyaların özellikle Mercury.db dizisini içerdiği de bir başka bilgi.

Spotify açıklama yaptı

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Spotify, durumun farkında olduklarını ve 1.0.42 sürümü ile sorunun ortadan kaldırıldığının altını çiziyor. Bu nedenle tüm Spotify kullanıcılarının ihmal etmeden Windows ve macOS için son sürüme terfi etmesi öneriliyor.

Spotify son sürümünü indirmek için bu linke tıklayınız.


Kaynak:SDN – ShiftDelete.Net

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı