Eğitim Şart

Sınıfta Teknolojinin Avantaj ve Dezavantajları

Sınıfta teknoloji kullanmak, eğitimin etkili olabilmesi için son zamanlarda çokça tartışılan konulardan biridir. Bir ders saati boyunca eğitimde salt teknoloji kullanmak zordur, bu duruma ilişkin uzman görüş sayısı oldukça fazladır. Amerika’da teknolojinin yoğun olarak kullanıldığı bir anaokulunda yapılan araştırmada araştırmaya katılan hekim görüşleri; uzun süre teknoloji kullanan çocukların uyku alışkanlıklarında zayıflıklar yaşadığı, el yazısı ve ayakkabı bağlama gibi gelişimsel süreçlerde zorlanmalar yaşadıkları ve daha çok oyun oynamaya odaklandıkları yönünde.

Diğer yandan teknoloji, çocuklara ebeveynlerinin ve dedesinin asla sahip olmadığı şekilde öğrenme olanağı verir. Bugünün öğrencileri cevaplara ve araştırmaya anında erişebilirler. Bununla birlikte, anında erişim, öğrencilerin iş hakkında düşünme biçimini ve duygusal olarak hissettiklerini değiştiriyor. Sınıfta teknoloji kullanmanın avantaj ve dezavantajlarını sizler için bir araya getirdik.

      Sınıfta Teknolojinin Avantajları

        1. Veri ve analitik raporlama: Uygulamalar ve platformlar öğretmenlere öğrenci durumu, katılım tarihi, sınavlardaki performansla birlikte birçok yeterliliği ve eğitime katılım konularında bilmeleri gereken tüm bilgileri birleştirme yöntemleri sunar. Bu bilgilerle, öğretmenler öğrencilerinin bir bütün olarak, alt grup olarak ve birey olarak nasıl ön hazırlık yaptığını kolayca görebilir ve gerektiğinde müdahale sağlayabilir. Eğitim teknolojisi uygulamalarının çoğu, kullanımı kolay raporlama özelliklerine sahiptir, böylece değerlendirme verileri yöneticiler ve ebeveynlerle de paylaşılabilir.

        2. Tam zamanında bilgiler: Computerworld adlı sitenin bir makalesinde öğrenmenin, hemen hiç kullanamayacakları bilgilerin eksiksiz olduğu tüm sınıflara bakmak yerine, acil problemleri çözmek için işçilerinin neye ihtiyaç duyduğunu öğrenmelerinde zamana ne kadar yardımcı olduğunu açıklıyor. Aynı şey sınıf içi öğrenme için de geçerli. Eğitim teknolojileri, öğretmenlerin öğrencilerin nerede belirli bir anlayışı kaçırdıklarını görmelerine ve sadece o bilgiyle ilgili dersleri hedeflemelerine izin veriyor. Teknoloji, çoğunlukla hakim oldukları saatlik derslerin yerine, öğrencilerin ihtiyaç duydukları şeyi öğrenmesine, ihtiyaç duyduklarında öğrenmelerine olanak tanır.

       3. Farklılaştırılmış öğretim: Eğitim uygulamaları, öğrencilerin kendi hızında ilerlemelerine izin verir. Birçoğu uyarlanabilir, yani bu öğrenci performansına bağlı olarak soruların ve sorunların daha kolay veya zorlaşacağı anlamına gelir. Programlar, öğrencilerin öğrenme düzeylerini tam olarak karşılayacak şekilde ayarlanabilir. Buna ek olarak, mevcut çok sayıda uygulama ve yazılım, aynı sınıftaki öğrencilerin ilgilerine ve öğrenmesine bağlı olarak benzer materyalleri öğrenmek için farklı sistemler kullanıyor olabileceği anlamına gelir.

       4. Farklı öğrenme yöntemleri: Teknolojiyi sınıfa dahil etmek, öğrencilerin farklı öğrenme yöntemlerine sahip olma ve bunlara erişme imkanı bulması anlamına gelir. Belki bazı öğrenciler ders ortamında başarılı olurlar; diğerleri, eğitim yazılımından bilgi toplayabilecek harika bağımsız öğreniciler olabilirler. Öğrencilere farklı öğrenme şekilleri seçme olanağı vermek, muhtemelen keşfetmek ve farklı teknikler denemek demektir ve sonuçta kendileri için bireysel öğreniciler olarak en iyi stratejileri öğrenirler.

      5. Özel ihtiyaçlar için yardımcı teknoloji: Eğitim teknolojileri geçmişte daha çok özel eğitim öğretmenleri ve öğrencileri için özel olarak tasarlanmış uygulamaları kapsamaktaydı. Eğitim teknolojisi, özel ihtiyaçları olan öğrencilerin akademik ortamda başarılı olmasını sağlar. Uyarlanabilir kelime işlemci uygulamalarından, dil ile mücadele eden çocuklar için konuşan programlara kadar teknoloji, öğrencilerin öğretmenleri ve sınıf arkadaşları ile iletişim kurmalarına ve bu öğretmenlerle etkileşimde bulunmalarına olanak tanır.

     Sınıfta Teknolojinin Eksileri

       1. Öğretmenleri Değiştirme: Pek çok teknoloji meraklıları, eğitim teknolojisi gelecekte öğretmenlerin yerini almanın bir yolu olduğu yönündeki endişelerini dile getirdiğinde gözlerini yuvarlıyor. Fakat kaygılarının geçerliliği yok mu? İşçileri değiştiren teknolojilerin örneklerini bulmak için çok fazla geçmişe  bakmak zorunda değilsiniz: otomobil endüstrisi, tarım ve imalat endüstrileri süreçlerinin birçoğunu mekanize ederek süreçte işçileri geride bıraktı. Birkaç kişi öğretmenlerin geçersiz hale geleceğini düşünse de, eğitim teknolojilerindeki en yeni gelişmeler öğretmenlerin müdahalesi olmaksızın içerik sunmak, değerlendirmeler yapmak ve öğrencileri yeni bir öğrenim yoluna sokmak için oldukça güçtür. Bu, öğretim geleceği için ne anlama geliyor?

      2. Dikkat dağıtma: Muhtemelen sınıf teknolojisini uygulamayı düşünen öğretmenlerin bir numaralı endişesidir: Öğrenciler dersi adeta bir sosyal medya ortamına dönüştürebilirler. Öğrencilerin doğal merakı, teknoloji anlayışıyla birleşince, cihazların kolayca erişilebileceği ortamlarda daha fazla çevrimiçi sosyalleşmeye yol açabilir.  

      3. Başkalarının çalışmalarına daha kolay erişirsiniz: İntihal öğretmenleri sonsuza dek mahvediyor. Bugün öğrenciler denemelere, raporlara, sınıf notlarına, testlere vb. çevrimiçi olarak kolayca erişebilir, bu da öğretmenlerin öğrencilerinin verdikleri eserin orijinal olup olmadığını bilmelerini kolaylaştırır. Çalışmanın intihal olup olmadığını öğretmenlerin keşfetmesine yardımcı olacak teknolojik araçlar olsa da hiçbir sistem mükemmel değildir.

      4. Sınıfın dışındaki erişim eşitsizliği: Öğrencilerin tamamı sınıf dışındaki teknoloji araçlarına erişemez. Evet, kütüphane bir seçenektir, ancak internete bağlı bilgisayarlar için bekleme genellikle vardır ve o zaman bile uygulama ve yazılımı halka açık bilgisayarlara indiremezsiniz. Sınıfta teknoloji kullanımının olması, tüm öğrencilerin cihaza erişimi olması durumunda iyidir. Fakat eğitim teknolojileri programları ödev, ev müdahalesi veya hatta öğrenmenin ters çevrilmesi olarak düşünüldüğünde, öğrencilerin İnternet’e erişimi düşünülmelidir.

       5. Gizlilik: Öğrenci bilgilerini ve verilerin gizliliği, pek çok öğretmenin ve okulun, her tür kapsamlı teknoloji inisiyatifi uygulamaktan uzak tutması için yeterli bir konudur. Özellikle öğrencilerin katıldığı yerlerde, uygulamalar ve platformlar gizlilik önlemlerini geliştirmede uzun bir yol kat etti, ancak okulları potansiyel bir riske layık olduğu yönünde ikna etmek için yeterli midir? Öğrenci verisi sınıf duvarlarında çok değerlidir, ancak öğretmenler eğitim teknolojisi uygulamalarını kullandıklarında bilginin nerede kalacağını hissedebilirler mi?

 

İlginizi Çekebilir:  Fotoğraflarla Zamanda Yolculuk Yaptıran Proje: "re.photos"

Kaynak: http://www.edudemic.com

 

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı