Yazıhane

Şarj Edilebilir Batarya Teknolojisinde Devrim

Yaklaşık beş yıl önce temelleri atılan  batarya tipi, Massachusetts Institude of Technology  araştırmacıları tarafından keşfedilen yeni bir bulguyla enerji depolama teknolojilerinin ön plana çıkmasını sağlayabilir.

Nikel bazlı pozitif elektrod ve Sodyum Klorür negatif elektrod ile birlikte  metal örgülü bir membran kullanılarak dizayn edilen batarya özellikle güneş ve rüzgar enerji dağıtımında önemli rol oynayacağı belirtiliyor.

Ekip  çeşitli bileşiklerle denemeler yaptıktan sonra  titanyum nitrür çözeltisi ile kaplanmış sıradan bir çelik hasırın, daha önce kullanılan seramik zarların tüm işlevlerini yerine getirebilmekle birlikte kırılganlık özelliğinin bulunmadığını keşfetti.

İlginizi Çekebilir:  Batarya ömrünü uzatmanın yöntemleri

Profesör Sadoway geliştirilen batarya teknolojisinin araba ve telefon uygulamaları için kullanılmaktan ziyade  yüksek maliyetli batarya kullanılan, fosil yakıtların yerini alan yenilenebilir  enerji teknolojilerine önemli katkı sağlayacağına inandıklarını belirttiler.

 

 

Etiketler

Alihan Nil

Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum. Hayatımın her döneminde araştırmak ,üretmek ve gelişmek misyonlarını ilke edinmekle beraber, özel bir şirkette mühendis olarak görev yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı