Lügat

Sanal Gerçeklik Nedir?

sanal gerçeklikYazımıza sanal gerçeklik kavramı için yapılan bazı tanımlamalar ile başlayalım. Sanal gerçeklik, bilgisayarlar tarafından simüle edilen ortamlara denir. Çoğu sanal gerçeklik ortamı bir bilgisayar ekranı yoluyla edinilen görsel tecrübelerden ibarettir. Bunun yanında bazı ortamlar duyma, hareket gibi başka duyulardan da yararlanır. Bir başka tanımda ise sanal gerçeklik kavramı, gerçek hayattaki ortamların bilgisayarlar aracılığı ile taklit edilmesi olarak açıklanmış.

Sanal Gerçeklik Kavramı Nasıl Ortaya Çıktı?

 

the vendt

Ünlü İngiliz yazarı Ray Bradbury’nin 1950 senesinde The Veldt adını verdiği kısa bir hikayesi yayımlanır. Hikayede varlıklı bir aile, Afrika bozkırlarını görüntü, ses, koku gibi akla gelebilecek her türlü duyuya hitap eden özellikleri ile üç boyutlu olarak temsil eden bir sistemi satın alır ve çocuklarının odasına kurarlar. Çocuklarının bu sanal Afrika dünyasına duydukları tutkunun giderek artmasından endişe duyan ebeveynler bir süre sonra söz konusu sanal dünyayı kaldırmaya karar verir ve bu kararlarını çocuklarına açıkladıktan sonra birdenbire ortadan kaybolurlar. Hikayenin sonunda sanal dünyadaki sanal Afrika aslanları iki insan vücudunu parçalamaktadır. Tutkuyla bağlandıkları sanal dünyalarından artık ayrılmak zorunda olmayan çocuklar ise çok mutludur… İşte bu hikayesi ile Bradbury’e sanal gerçeklik kavramının yaratıcısı unvanı verilmiştir (Oppenheim, 1993).

 

neuromancerSanal gerçeklik kavramının ilk ortaya çıkışı 1950’lere Ray Bradbury’e kadar uzansa da pek çok kişi tarafından sanal gerçeklik kavramının gerçek yaratıcısı olarak kabul edilen kişi bir bilim kurgu yazarı olan William Gibson’dır (Oppenheim, 1993). William Gibson 1984’te yayımlanan Neuromancer adlı bilim kurgu romanında sanal gerçeklik benzeri siberuzay adını verdiği bir bilgisayar sistemi tanımlar. Bu terim bugün pek çok kişi tarafından sanal gerçeklik terimine alternatif olarak kullanılmaktadır. Gibson kitabında siberuzay’ı herkesin bağlanabileceği bir süper bilgisayar ağı olarak tanımlamaktadır. Romanda kanun dışı faaliyetlerin sürdüğü, güçlü yapay zekaların hakim olduğu bilgisayarlar aracılığı ile bağlanılabilen bir zorbalar dünyasında gerçekler ve sanılar birbirine karışmaktadır (Devecioğlu, 1995)

İlginizi Çekebilir:  Teknolojinin Yok Etmesi Muhtemel Meslekler

Bugünkü anlamda sanal gerçeklik teknolojisinin gelişmesi 1980’leri bulur. Başlangıç çalışmalarından birisi 1980’lerin ortalarında NASA tarafından gerçekleştirilmiştir. İnsanların yerine robotların kullanılması gereken bir uzay ortamı ve mutlaka insan yetenekleri gerektiren bir onarım sorunu ile karşı karşıya kalınmış, çözüm olarak uzaydaki robotla astronotun senkronize hareket etmelerini sağlayan bir sistem (ilk telepresence sistemi) geliştirilmiştir (Emerson, 1993; Carter 1991; Stone 1991).

İlerleyen zamanlarda sanal gerçeklik kavramının hayatımızın her alanında yer alacağı ve vazgeçilmez bir parçası olacağı yönünde öngörüler artmakta. Halihazırda da birçok alanda kullanılmakta. Gelişmiş teknolojiye sahip bir hastanede oluşturulan sanal gerçeklik ortamında ve de robotik cihazlar yardımıyla bir doktor ameliyat yapabilmekte. Yine günümüzde kullanımı artan özellikle güvenlik açısından zor durumlar için geliştirilen simülasyonlar da bir çeşit sanal gerçeklik ortamı oluşturuyor. İlk deneyimler yapılıyor ve tecrübesizlikler bu şekilde aşılabiliyor. Birçok oyunda, pilot eğitimlerinde sanal gerçeklik ortamlarına rastlıyoruz. Bilim kurgu filmlerinden bahsetmeye gerek yok bile yok sanırım.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin ceo’ları da geleceğin arttırılmış sanal gerçeklikte olduğunu sıklıkla vurguluyorlar. Bu alanda birçok ürün de geliştirilmeye başlandı. Teknoloji çağında gelecekte bizi neler bekliyor kestirmek oldukça güç.

 

Kaynaklar:

http://www.bby.hacettepe.edu.tr/yayinlar/dosyalar/1461-2921-1-PB.pdf

Vikipedi

 

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı