Yazıhane

Robot Teknolojisinde AntBot Dönemi

Çöl karıncaları olağanüstü yalnız gezginlerdir. Araştırmacılar, bu karıncalardan ilham alarak çevrelerini rastgele keşfedebilen ve GPS (Global Positioning System) veya haritalama olmadan otomatik olarak eve dönen ilk yürüyen robot AntBot’u tasarladı. Bu çalışma, otonom araçlarda ve robotikte navigasyon için yeni stratejiler açmaktadır.

İnsan gözleri kutuplaşmış ışığa ve ultraviyole ışınlarına duyarsızdır. Ancak bu; kendisini uzayda konumlandırmak için kullanan karıncalar için geçerli değildir. Özellikle Cataglyphis çöl karıncaları, yiyecek bulmak için doğrudan güneş ışığında yüzlerce metreyi gezebilir, daha sonra kaybolmadan yuvaya düz bir çizgide dönebilir.  Olağanüstü navigasyon yetenekleri iki bilgi parçasına dayanır. Kendilerini, gökyüzünün kutuplaşmış ışığını kullanarak yönlendirmek için bir çeşit “gök pusulası” olarak kullanıp tespit edilen yön ve yalnızca basamakları sayarak hareket hızına göre  güneş ile arasında olan uzaklık , gözleriyle optik olarak ölçülmektedir .Uzaklık ve rota, bir kez bir araya geldiklerinde yuvalarına sorunsuzca geri dönmelerini sağlayan iki temel bilgi parçasıdır.

ISM’deki CNRS ve Aix-Marseille University (AMU) araştırmacıları tarafından tasarlanan  robot AntBot, çöl karıncalarının olağanüstü navigasyon kapasitelerini kopyaladı. Polarize ışık ile yönünü belirlemek için kullanılan bir optik pusula ve kapsanan mesafeyi ölçmek için güneşe yönlendirilmiş bir optik hareket sensörü ile donatılmıştır. Bu bilgilerle donanmış olan AntBot’un, çöl karıncaları gibi, çevresini keşfedebildiği ve toplam 14 metre mesafeyi kapattıktan sonra 1 cm’ye kadar hassasiyetle kendi başına geri dönebileceği gösterilmiştir. Sadece 2.3 kg ağırlığında olan bu robot, hareketli tekerlekli sandalyeler için altı ayağa sahiptir ve tam olarak tekerlekli robotların ve dronların konuşlandırılmasının karmaşık olduğu yerlerde (afet bölgeleri, engebeli arazi, dünya dışı toprakların keşfi vb.) karmaşık ortamlarda hareket etmesini sağlar.

İlginizi Çekebilir:  Robot Nedir ? Tarihsel Gelişimi Nasıldır?

Bilim adamları tarafından geliştirilen optik pusula  gökyüzünün polarize ultraviyole radyasyonuna duyarlıdır. Bu “göksel pusulayı” kullanan AntBot, pozisyonunu temiz veya bulutlu havalarda 0.4 ° hassasiyetle ölçer. Minimalist sensörlerle elde edilen navigasyon hassasiyeti, biyo-ilham verici robotiklerin inovasyon için muazzam kapasiteye sahip olduğunu kanıtlıyor. Burada üçlü ilerleme var. Yeni bir robot geliştirildi, yeni, yenilikçi ve geleneksel olmayan optik sensörler tasarlandı ve AntBot, biyologların bu hayvanı taklit etmek için hayal ettikleri birkaç modeli test ederek çöl karıncalarının nasıl gezindiği hakkında yeni bir fikir edindi. Geliştirilmesi gereken noktalarına gelince ise; hava robotlarındaki veya otomobil endüstrisindeki potansiyel uygulamaları keşfetmeden önce, bu robotun gece veya daha uzun mesafelerde nasıl çalıştırılacağı konusunda ilerleme kaydedilmesi gerekmektedir.

Etiketler

Alihan Nil

Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum. Hayatımın her döneminde araştırmak ,üretmek ve gelişmek misyonlarını ilke edinmekle beraber, özel bir şirkette mühendis olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı