Lügat

Robot Nedir ? Tarihsel Gelişimi Nasıldır?

Son dönemde Boston Dynamics şirketi sayesinde Robotlar gündem oluşturmaya devam ediyor. Peki robot nedir? ve Robotların tarihsel gelişimi nasıldır? hepsi yazımızda..

Robotlar; üç veya daha fazla programlanabilir ekseni olan, otomatik kontrollü, programlanabilir, çok amaçlı, bir yerde sabit duran veya tekerleri olan, ortamdan aldığı verileri çevresi hakkında sahip olduğu bilgiyle sentezleyerek, anlamlı ve amaçlarına yönelik hareket edebilen, endüstriyel uygulamalarda kullanılan manipülatörlerdir.

Robot kelimesi ilk olarak Carel Capek’in 1917 yılında yazdığı  isimli eserinde karşımıza çıkmaktadır. Ancak asıl robot anlayışı, yine Carel Capek’in 4 yıl sonra 1921’de yazdığı tiyatro eseri Rossum’s Universal Robots’da ortaya atılmıştır. Eserde robotlar Rossum ve oğlu tarafından yapılmış topluma hizmet eden ve görünüşleri insana benzeyen yapılardı.

Robotların ataları MÖ 300’lü yıllarda Eski Yunan matematikçi Arkhytas tarafından buharla çalışan bir güvercin yapıldığı tahmin ediliyor.Robot bilimiyle ilgili bilinen en eski yazılı kaynak ise, El Cezeri’nin yaklaşık 800 yıl önce yazdığı Kitab-ül Hiyel’idir.

İlk moderin insansı robot ise ; “Advanced Step in Innovative MObility” tamlamasından türetilmiş  Honda firmasının üretmiş olduğı ASIMO adlı robottur. ASIMO, Honda’nın Araştırma ve Geliştirme Merkezi tarafından Japonya’da üretilmiştir. 1986 yılında Honda tarafından başlatılan insansı robot serisinin 11. parçasıdır.

ASIMO robot

Gelişen teknoloji ile beraber özellikle endüstride kullanılan robotların temel kullanım amacı, üretim maliyetlerini düşürürken üretkenliği ve üretim kalitesini arttırmak, yapılması zor olan, insana fiziksel olarak zarar veren yorucu islerde, sağlıksız ve zararlı ortamlarda (kimyasal madde, yüksek ısı, yüksek gürültü, titreşim, vs. bulunan) çalışmayı gerektireuygulamalarda insanın yerine makine kullanmaktır.

Robotlar iki ana bölümden oluşmaktadır ;  

Manipülatör, robotların mekanik kısmı olarak da tanımlanabilir. Üzerinde servo motorlar, redüktörler, mafsallar, sensörler vs. yer almaktadır. Ayrıca manipülatörün iskeletini oluşturan ve bütün bu komponetleri taşıyan ve genel yapıyı oluşturan uzuvlar vardır.

İlginizi Çekebilir:  Robot Teknolojisinde AntBot Dönemi

Kontrol ünitesi, operatörün veya otomasyon sisteminin manipülatöre ulaşmasını sağlar. Oluşturulan programdan veya operatörden ve sensörden gelen bilgiye göre servo sistemi kumanda ederek, istenilen harekelerin yürütülmesinden sorumludur.

Otomatik olarak kontrol edilebilen, tekrardan programlanabilen ve üç veya fazla eksende hareket kabiliyeti olan  Robotlar, Endüstri 4.0 devrimin en önemli araçlarından bir tanesidir.

Robot denince akla son dönemde Boston Dynamics şirketi gelse de robotlar ile ilgili bir çok çalışma mevcuttur. Sizler için ilgi çekici robot videolarını derledik. Aşağıdan izleyebilirsiniz..

Etiketler

Alihan Nil

Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum. Hayatımın her döneminde araştırmak ,üretmek ve gelişmek misyonlarını ilke edinmekle beraber, özel bir şirkette mühendis olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı