Haberler

Robot Ellerle Dünya’nın İlk “Süper Mikrocerrahi” Ameliyatı Gerçekleştirildi

Robot teknolojileri gelişimini hızlı bir şekilde sürdürüyor. Bu gelişim sonucunda robot teknolojileri,bir çok alanda da aktif olarak kullanılmaya başladı yahut test aşamasında…

Maastricht Üniversitesi – Medical Center cerrahları geçtiğimiz günlerde robotlardan destek alarak ilk süper mikrocerrahi ameliyatnı gerçekleştirdi. Robot kollar, lenf ödemi bulunan hastaya yapılan ameliyatta hastanın kolunda yer alan 0,3 ile 0,8 mm genişliğindeki damarlara dikiş atılırken kullanıldı.

İlginizi Çekebilir:  Kişisel Robot Tasarlama Dönemi

Microsure tarafından geliştirilen robot kollar bir cerrah tarafından yönlendiriliyor. Cerrahın hareketlerini analiz edip,taklit eden robot, hareketleri çok daha küçük, daha keskin ve hatasız şekilde gerçekleştiriyor.Ayrıca bu teknolojinin geliştiricileri bu robot kolların her büyüklükteki damarlarda kullanabileceğini belirtiyorlar.

Mikrocerrahi ameliyatlarının, cerrahlar için karmaşık ve yorucu müdahaler olduğu düşünüldüğünde bu teknolojilerin doktorlar ve hastalar için iyi haber olduğu söylenebilir.

Kaynak: MUMC

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı