Lügat

Ripple Nedir? Ripple Hakkında Her şey

Son dönemde oldukça popüler olan kripto para dünyasının parlayan yıldızı Ripple, yatırımcıların oldukça dikkatini çekmiş durumda.Ripple, 2017 yılı içinde değerini yüzde 36018 artırarak geride bıraktığımız yılda en çok artan kripto para oldu.CoinMarketCap sıralamasında en popüler 3. Coin olarak yer alıyor.Ve popüleritesi gün geçtikçe artıyor.

Ripple’ın Kuruluşu

Ripple, 2012 yılında David Scwartz, Arthur Britto ve Rytan Fugger tarafından bir ödeme ağı (RippleNet) ve aynı zamanda da bir kripto para (Ripple XRP) olarak geliştirildi.

Ripple Nedir?

Ripple blockchain teknolojisi ile geliştirilmiş, düşük ücretlerle hızlı bir şekilde para transferini mümkün kılan bir alternatif coindir.Ripple’ı diğer kripto paralardan ayıran en önemli özellik ise madenciliği yapılamayan ve ledger adı verilen blockchain tabanlı defterlerin bir şirket tarafından yönetilmesidir.Ayrıca Ripple ağına bağlı bankalar sayesinde diğer kripto para işlemlerine göre oldukça hızlı ve düşük maliyetlerde global çapta işlem olanağı sunuyor.

Ripple’ın Tasarlanma Amacı

Ripple’ın geliştiricileri arasında bulunan David Scwartz, Ripple’ın tasarlanma amacını şu şekilde açıklıyor:“Günümüzde kullandığımız ödeme sistemleri 80’li yılların başlarında kullandığımız eposta sistemleri gibi. Her internet sağlayıcısı müşterileri için kendi mail sistemlerini kurdu ve farklı sistemleri kullanan insanlar arlarında kolayca iletişime kuramıyorlardı. Ripple ise günümüzün ödeme sistemlerindeki bu benzer sorunu çözmek, birbirinden farklı çalışan ödeme sistemleri arasında bağ kurmak için tasarlandı.”

İlginizi Çekebilir:  Piyasadaki En İlginç Kripto Paralar
Ripple Kullanan Bankalar?

Ripple ile 50′ den fazla bankanın anlaşma yaptığı bilinmektedir. Dünyadaki en büyük 50 banka arasına giren 15 banka ve Türkiye’den Akbank Ripple kullanmaktadır.UniCredit, SHRB, UBS, Santander ve ATB Financial gibi bankalar Ripple ile anlaşan bazı bankalardır.

Ripple Nasıl ve Nereden Alınmaktadır?

Ripple,kendi sitesi üzerinden satış yapmaktadır. Ayrıca Poloniex, Bittrex, shapeshift ve Bitstamp gibi yabancı borsalar XRP coin alımı konusunda en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır.Ripple cüzdanlarından en çok kullanılanı ve tercih edileni Rippex ve Gatehub’dır.

Kripto paralara yatırım yapmayı düşünüyorsanız bu tür yatırım yapan tecrübeli ve güvenilir kişilere danışmanızda fayda var.

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı