Amerika’da gerçekleştirilen projeyle erken doğum sonucu ortaya çıkan ciddi sağlık sorunlarına karşı yapılan yapay rahim deneyleri başarıyla sonuçlandı. Yapılan araştırmalara göre her yıl yaklaşık 15 milyon bebek prematüre olarak dünyaya…

Prematüre bebekler için yeni umut; “yapay rahim”

Prematüre bebekler için yeni umut; “yapay rahim”

Amerika’da gerçekleştirilen projeyle erken doğum sonucu ortaya çıkan ciddi sağlık sorunlarına karşı yapılan yapay rahim deneyleri başarıyla sonuçlandı.

Yapılan araştırmalara göre her yıl yaklaşık 15 milyon bebek prematüre olarak dünyaya geliyor. Amerika’da yer alan Philadelphia Çocuk Hastanesi‘nde geliştirilen yapay rahim, erken doğan bebeklerin anne karnındaki gelişimlerini tamamlayabilmesi adına ihtiyaç duyduğu koşulları sunuyor. Aynı durumda yaşanan hayvan doğumları üzerinden yapılan dört haftalık deneylerde elde edilen başarılı sonuçlarla bu yöntemin insan denekler üzerinde de uygulanabileceği söyleniyor.

28 gün boyunca sekiz prematüre kuzu üzerinde yapılan testlerde, kuzuların nefes fonksiyonunu sorunsuz olarak yerine getirebildiği ve beyin ve organ gelişiminin de normal şekilde tamamlanabildiği, erişkinliğe ulaşan bazı bebeklerin gözlerini açabildiği bile gözlemlenmiş. Projenin Anne rahmi ve dış dünya arasında bir köprü görevi gördüğünü ifade eden proje sorumlusu Alan Flake sistemin yakın gelecekte insanlarda denebileceği ihtimali üzerinden duruyor.

İlginizi Çekebilir:  En pahalı ve en ucuz iPhone hangi ülkelerde satılıyor?

İçerik ile ilgili videoları aşağıdan izleyebilirsiniz…

Kaynak: Verge | LOG

 

Hasan Şeritoğlu

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Lisans mezunuyum. Sakarya Üniversitesi ortaöğretim sosyal alanlar eğitimi bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim. Tarih eğitiminde teknoloji entegrasyonu, dijital tarih ve tarih-teknoloji ilişkisi üzerine akademik çalışmalar yapmaktayım. Bunun yanı sıra historyeducation.org ve tarihyazimi.org web sitelerinin web sorumlusu olarak görev almaktayım.

  • Sosyal Medya:

Cevap Yazın

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.