Yazıhane

Piyasadan Çabuk Çekilen 5 Otomobil

Kısa süre içerisinde üreticisi tarafından piyasadan çekilen 5 otomobili sizler için derledik.

Tüm sektörlerde olduğu gibi otomotiv sektöründe de temel amaç kar edebilmektir.Bu doğrultuda otomobil üreticileri yıllarca geliştirme faaliyetinde bulundukları modelleri kar edemedikleri takdirde bir kalemde silebiliyorlar.

Otomobil üreticileri tüketici odağının sürekli değişim göstermesi ve sektördeki çetin rekabet sebebiyle fark yaratacaklar otomobiller üretmeye çalışıyorlar. Fark yaratmak amacı ile hem işlevselliği hem de tasarımları ile müşterilerinin ilgisini çekebilecekleri modeller üretiyorlar.

Üretilen bu otomobiller piyasaya sürüldükten sonra bazıları müşteriler tarafından benimsenirken bazılar ise hayalkırıklığı yaratıyor. Bu durumun sebebi ise köklü otomotiv sektörünün bir çok değişkeni barındıran kompleks bir yapısının olması..

Sektördeki bu kompleks yapı nedeniyle bir çok otomobil üreticisi geniş bir yelpazede otomobiller piyasaya sürüyor.Bu otomobillerden çok azı müşteriler tarafından benimsenip piyasada kalıcı hale geliyor. Benimsenmeyen otomobiller ise karlılık oranı sebebiyle piyasadan kısa bir sürede çekiliyor.

Otomobil piyasasında ilgi görmeyen ve bu sebeple kısa süre içerisinde üreticisi tarafından piyasadan çekilen 5 otomobili sizler için derledik.

OPEL SINTRA (1996-1999)

Opel Sintra, Opel tarafından 1996-1999 yılları arasında üretilen bir minivan modelidir. Araç, ikinci nesil U platformu minivanlarından biri olup Birleşik Krallık’ta Vauxhall markası altında satılmıştır.

FORD COUGAR (1998-2002)

Ford tarafından 1998-2002 yılları arasında üretilen bir alt orta sınıf otomobil modelidir. Araç, Ford Probe’ın yerini almış olup Kuzey Amerika pazarında Mercury markası adı altında satılmıştır.

TOYOTA YARIS VERSO (2000-2004)

Toyota Verso, Japon otomobil üreticisi Toyota’nın ürettiği bir kompakt van modelidir. Otomobil, Mart 2010’da Cenevre Otomobil Fuarı’nda Toyota Corolla Verso’nun halefi olarak tanıtılmıştır. Böylece Avrupa’da kompakt Toyota modellerinde Corolla adı kullanımı sona ermiştir.

RENAULT KOLEOS (2008-2010)

Renault Koleos,Renault’un 2008’de piyasaya sürdüğü SUV modelidir. Bu model Kore’deki Renault Samsung Motors fabrikasında Samsung QM5 ile aynı anda bantlardan inmektedir.Model Türkiye’de 2.0 dCi 150 HP (Otomatik Şanzıman) ve 2.0 dCi 310HP (Manuel Şanzıman) dizel motorlarla de satışa sunuldu.

HYUNDAI VELOSTER (2011-2014)

Hyundai Veloster, Hyundai tarafından 2007 yılından bu yana üretilen kompakt spor otomobil modelidir. Araç ilk kez 2007 Seul Otomobil Fuarı’nda bir konsept olarak tanıtılmıştır.

Hyundai’nin merkezinin bulunduğu Kore’deki Namyang Tasarım ve Teknik Merkezi’nde HND-3 kod adıyla geliştirilmiştir. İngilizce’de “Velocity” (Sürat) ve “Roadster” kelimelerinin birleşiminden esinlenerek ismi konulmuştur.Önden çekişli otomobilde, 20 inçlik jantlara sahip olan 245/35 R20 ebatlarında lastikler kullanılmaktadır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı