Savunma Sanayii

Patriot Füze Savunma Sistemi ile ilgili Tüm Detaylar….

ABD’ li silah şirketi olan Raytheon Company’ nin ürettiği füze sistemi olan Patriotlar,saldırı için kullanılan 3-6 metre uzunluğundaki füzeleri ve bununla birlikte ses hızı ile mukayese edildiğinde bu hızın 3-5 katı oranındaki hızla gelen füzeleri tespit eder ve havadayken karşı füze göndererek imha eder.

İlk olarak 1970’lerde uçaklara karşı kullanılması planlanan Patriot’lar 1980’de modernize edilerek kısa menzilli balistik füzelere karşı da kullanım özelliği kazanmışlardır.

Patriot füze bataryaları 5 kısımdan oluşur:

Füzeler: MIM-104 Füzeleridir.
Fırlatıcı: Bu bölüm füzeleri tutan, taşıyan, hedefe kilitleyen ve füzenin atılmasını sağlayan bölümdür.
Radar Anteni: Gelen füzeyi tespit eden radar sinyallerinin alınmasını sağlayan antendir.
Angajman Kontrol İstasyonu (ECS): Patriot füze sisteminde bulunan bilgisayar ve bataryaların kontrol edilmesinin sağlayan kamyonettir.
Enerji Santral Kamyonu: Radar antenini ve Angajman Kontrol İstasyonunu çalıştıran iki jeneratörün bulunduğu kamyondur. Bu jeneratörler 150 Kw.’ tır.

Patriot Füze Savunma Sistemi Nasıl Çalışıyor

Patriot füze bataryaları 16 adet fırlatıcıdan oluşur. Fırlatıcıların ebatı, traktör romörklerı kadardır.2002′ den bu yana PAC-3 ler kullanılıyor.  PAC-3 ler ise 310 kg. ağırlığında, çapı 25cm.’ dir. Taşıdıkları savaş başlıkları ağırlık 73 kg.’dır. Bu Füzelerin tanesinin maliyeti ise ortalama 2.5 milyon dolardır.

Patriotların Başarı Oranı

Körfez Savaşı sırasında Patriot’ları üreten Raytheon firmasının üretim tesislerini ziyaret eden ABD Başkanı George H. W. Bush testte hedeflenen 42 füzenin 41’inin başarıyla vurulduğunu açıklamıştır. Bush’un tüm dünyaya aktardığı bu hesabına göre Patiot’ların başarı oranı %97’dir.

Bush’un açıklamalarına karşılık Patriot’lar testlerdeki başarı oranlarının aksine savaş alanlarında ciddi başarısızlıklar yaşamıştır. İlk kez Körfez Savaşı’nda Irak’tan gelebilecek tehditlere karşı bölge ülkelerine yerleştirilen Patriot’lar özellikle İsrail ve Suudi Arabistan’da kendilerinden beklenen performansı gösterememişlerdir. Irak’tan gelen SCUT ve Al Hussein füzelerini durdurmakta yetersiz kalan Patriot’ların, Suudi Arabistan’da %80, İsrail’de ise %50 oranında başarılı olabildikleri açıklanmıştır. Daha sonra bu “başarı” oranlarının Suudi Arabistan ve İsrail hükümetleri tarafından sansürlenmek istediği ve gerçek başarı oranının Suudi Arabistan’da %70, İsrail’de ise %40 olduğu belirtilmiştir.Yani Irak’tan Suudi Arabistan’a gelen SCUT füzelerinin %30’u, İsrail’e gelenlerinse %60’ı durdurulamamıştır.

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı