Haberler

Oyun “Hileleri” ve “Modlar” çocukları siber suçu mı yönlendiriyor…

İngiltere’de yapılan ve büyük tartışmalara neden olan bir araştırma, oyun oynarken oyun modları veya oyun hileleri gibi araçlara başvuran oyuncuların siber suça eğilimleri olduğunu iddia ediyor.

Araştırmayı yürüten kurum olan, NCA – National Crime Agency (Ulusal Suç Ajansı), araştırmada genç suçlularla diyaloglar kurmuş ve bir takım veriler elde etmiş. Bu verilere göre oyun hilelerine ve oyun modlarına erişebilmek, genç insanlara suç yeteneklerini geliştirebilme imkanı veriyormuş ve hacker olmalarını kolaylaştırıyormuş.

İlginizi Çekebilir:  Instagram "takipçi" ve "beğeni" sitelerine karşı tavır aldı...

Bu tür hile ve modları kullanan gençlerin siber suça teşebbüs etmesinin sebebi ise “bir mücadelenin üstesinden gelme hissi” olarak gösteriliyor. Bu sayede kendilerini kanıtlama imkanı buluyorlarmış.

NCA’ya göre gençler kodlama ve programlamaya ve oyun dünyası ile siber dünyadaki iş olanaklarına yönlendirilerek siber suça karışmaları önlenebilirmiş. Bu sayede gençler aradıkları zorlu mücadeleleri başarma ve saygı görme hislerini yakalayabilirlermiş.

Kaynak : Tamindir

Etiketler

Hasan Şeritoğlu

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Lisans mezunuyum. Sakarya Üniversitesi ortaöğretim sosyal alanlar eğitimi bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim. Tarih eğitiminde teknoloji entegrasyonu, dijital tarih ve tarih-teknoloji ilişkisi üzerine akademik çalışmalar yapmaktayım. Bunun yanı sıra historyeducation.org ve tarihyazimi.org web sitelerinin web sorumlusu olarak görev almaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı