Haberler

Oyun Dünyasının Başının Belası Wall Street Bankaları

Finansal teknolojilerin önem kazandığı son günlerde Wall Street’in dev bankaları bir çok hamle yapıyor. Bu hamlelerden en çok dikkat çekeni ise oyun dünyasından yapılan transferler…

JP Morgan Eş Başkanı Gordon Smith, oyun dünyasının yetenekli yazılımcılarını kendi bünyelerine katmakta hiç zorlanmadıklarını ifade ediyor. Bankanın sadece dört yıl önce Manhattan’daki ofisinde mobil veya dijital geliştirme alanında neredeyse hiç çalışanı olmadığını belirten Smith, bugün ise başta Hudson Yards teknoloji ofisi olmak üzere toplamda 1.500’ü aşkın yazılımcı istihdam ettiklerini söylüyor. Bu yazılımcıların büyük bir kısmı ise fortnite,PUBG gibi oldukça popüler olan oyunlarda emeği bulunan oyun geliştiricileri..

Peki Ama Neden?

Gordon Smith’e  göre, yazılımcıları motive eden en önemli unsur, yapılan işlerin on milyonlarca kişiye kolaylıkla erişiyor olması. Görüştüğü kişilerden bahseden finans yöneticisi, “JP Morgan’da bir çözüm ürettiğimizde, bunu 50 milyon müşteriye ulaştırıyoruz. Bu konuda övünmek yazılımcılar için çok daha keyifli. Bu nedenle yazılımcı bulmakta hiç zorlanmıyoruz.” diye açıklıyor.

JP Morgan Eş Başkanı Gordon Smith’in açıklamaları oyun sektöründeki yazılımcıların finans sektörüne geçmesindeki tek neden değil. Birinci neden olarak sizin de tahmin edeceğiniz gibi para olduğunu düşünüyoruz. Çünkü JP Morgan’ın teknolojiye ayıracak 10 milyar dolardan fazla bir bütçesi bulunuyor.

İlginizi Çekebilir:  Google,Veri Toplamak İçin Telefonlarımızı mı Dinliyor?

İkinci bir neden olarak Finansal teknolojiler(Fintech) uzun bir süredir bilinen bir alan da olsa hala oyun sektörü ile kıyaslanınca bakir bir çalışma alanı olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum da oyun sektöründe yazılımcıların fintech alanına geçişini kolaylaştıran bır unsur..

Bu geçişlerin oyun sektörüne etkisi ise kısa vadede can sıkıcı bir boyuta ulaşabilir. Fakat uzun vadede ciddi bir sıkıntıya sebep olmayacağını düşünüyoruz. Çünkü finans sektörünün doğasındaki monotonluk bir süre sonra oyun yazılımcılarını cezbetmeyecektir.

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı