Lügat

Overclock nedir?

Günümüzde yeni bir sistem toplamak veya hazır sisteme yeni bir donanım almak/değiştirmek fiyatlarından dolayı epey zorlaşmış durumda. Kullanılan sistem artık istenilen performansı vermeyebilir veya aldığınız performanstan daha iyisini isteyebilirsiniz. Bunun için sisteminize yeni bir parça almak dışında bir alternatif daha bulunmaktadır. O da overclock işlemidir.

Overclock nedir?

Kısaca OC olarak bilinen overclock, işlemci, ekran kartı ve RAM üzerinde yapılabilen bir işlemdir. Genel anlamda overclock, herhangi bir bilgisayar donanımının, üretici firmanın belirlediği saat frekansını daha yükseğe çıkartarak bu donanımın daha fazla çalışmasını sağlamaktır.

Örneğin saat frekansı 3.1 GHz olan i5 Intel 8600 model işlemciyi overclock işlemi ile saat frekansını arttırarak 4.3 GHz’ e çıkartılabilir. Ya da 2133 MHz ‘de çalışan RAM’i 3000 MHz‘e çıkartabiliriz. Kelime anlamı olarak “over” kelimesi “üstünde” anlamına gelir. “clock” ise ” saat frekansı” anlamına gelmektedir. Fakat saat frekansı arttırımı yerine daha çok “Hız Aşırtma” olarak kullanılmaktadır.

Overclock yapmanın faydaları

  • Performans artışı: Overclock işleminden elde edilen en büyük avantaj performans artışıdır.  Her bileşenin performans artışı farklıdır. Overclock işleminden sonra doğal olarak bilgisayarınızda bir performans artışı olacaktır. Fakat bu performans artışı değişiklik göstermektedir. Bilgisayarın yeni performansı eskiye oranla %50’nin üzerinde hatta %70-%80 oranında olurken kimi sistemde bu değerin yanına bile yaklaşamamaktadır.
  • Maliyet: Bu işlemden sonra yeni bir bileşen almak zorunda kalmadan mevcut sisteminizden daha fazla performans alabilirsiniz.

Bu sayede hem bilgisayarınızın performansının artması hem de paranızın cebinizde kalması sizi mutlu edecektir.

Overclock yapmanın zararları

Isınma Problemi: Overclock yapılan bileşen, vermesi gereken performansın üzerine çıkmasından dolayı fazla çalışacaktır. Bu da bileşenin/sistemin daha fazla ısınmasına sebep olacaktır.

Elektrik Faturası: Sistemin harcadığı güç artar. Bu da ne yazık ki elektrik faturasına az da olsa yansıyacaktır.

Garanti kapsamı: Overlock işlemi yapılan bileşen, overclock’tan sonra garanti kapsamı dışında kalabilir. Garanti belgesini gözden geçirmenizde fayda var.

Kullanım ömrü: Overclock yapılan bileşenin az da olsa kullanım ömrünü kısaltır.

Son olarak overclock işlemi sadece işlemciye has bir özellik değildir. Diğer donanımlara da yapılabilmektedir. Overclock işlemi sağlıklı bir şekilde yapıldığı sürece sistemde herhangi bir soruna neden olmayacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı