Otolugat

Otonom Otomobiller Kurallara Uymayan Sürücüleri İhbar Edecek

Huawei tarafından Avrupa Patent Ofisi'ne yapılan yeni teknoloji patenti ile birlikte otonom otomobiller kurallara uymayan sürücüleri önce uyaracak sonra ise polise ihbar edecek.

Huawei tarafından Avrupa Patent Ofisi’ne yapılan başvurudaki açıklamaya göre teknoloji, sürücünün kondisyonunu inceleyerek gerektiğinde manuel desteği sürücüye bırakıp bırakmaması gerektiğine karar verecek.

“Makine öğrenimi ve yapay zeka” teknolojisi sayesinde vereceği kararları öğrenebilen bu sistem; önce sürücüyü uyaracak, gerekirse kontrolleri devreden çıkarıp polislere haber verecek.

Bu teknoloji; alkolü araç kullanan sürücüleri, telefon kullanırken araç sürenleri, uyuşturucu kullananları ve silah taşıyanları bile fark edecek. Teknoloji, sürücünün dikkatinin dağıldığını hemen anlayabilecek.

Huawei’nin otomobil üretmek gibi bir planı olmadığı biliniyor. Fakat Huawei,büyük otomobil devleri ile kuracağı işbirlikleri sayesinde bu teknolojiyi kullanıma sunabilir. Şirket 2018 yılında  BMW Group ile kurumsal çözümler konusunda iş ortaklığı yapacaklarını duyurmuştu. Bu ortaklık hali hazırda devam ederken köklü otomobil şirketlerininde otonom otomobillere ilgisi düşünüldüğünde Huawei ve BMW Group’un ortaklığında bu teknolojinin  hayata geçirilmesi muhtemel görünüyor.

Volvo’da Çalışıyor..

Volvo’da geçtiğimiz günlerde yeni araç içi kamerası tanıtmıştı. Tabi tanıtılan araç içi kameralar sıradan kameralar değil. Otonom otomobiller için üretilmiş olan bu araç içi kameralar Volvo CDO’su Atif Rafiq’ın söylediğine göre sürücünün göz bebeklerine bakarak glikoz seviyesini ölçüp en yakın sağlık kurumuna haber verebiliyor.

Volvo, sürücünün sağlığını ve sürüş düzenini ölçmek istiyor. Kameranın gördüğü şeylere bağlı olarak acil durum sistemlerinin çalışmaya başlayacağını da söylüyor.

Sistemin bir diğer özelliği ise Volvo’nun yeni yüz tanıma sistemi olacak. Sürücü aracın içerisine bindiğinde araç aynı sürücü için önceden kaydedilen seçenekleri (süspansiyon, koltuk ve ayna ayarı vs.) ayarlayacak.

Volvo bu sistemi güvenlik donanımı olarak bu yıl içerisinde diğer otomobilleri içinde opsiyonel olarak sunacak.

Bu Teknolojiler İnsanları Kaygılandırıyor

Yüz tanıtama teknolojileri,makina öğrenimi ve yapay zeka teknolojilerinin potansiyeli insanlarda heyacan yaratsa da diğer taraftan bu potansiyel insanları korkutuyor. Bir çok insan,otonom otomobillerin sürücüyü gözetlemeye başlayacağına inanıyor.

İlginizi Çekebilir:  Porno İzlerken Görüntünüzü Kaydettiğini İddia Eden E-Postalar Meselesi

Mesela İngiliz Car dergisi Volvo’nun bu sistemini şimdiden “Casus Kamerası” olarak adlandırdı. Huawei’nin ise patentini aldığı sistemi nasıl kuracağı henüz açıklanmadı.Fakat Çinli teknoloji şirketleri güvenlik açısından hem hükümetler nezdinde hem teknoloji severler arasında sürekli tartışılıyor.

Çinli teknoloji şirketlerine güvenin düşük seviyede olduğu düşünüldüğünde Huawei’nin Volvo’ya göre daha büyük bir tepki alması muhtemel görünüyor.

Otonom otomobillerde kullanılan teknolojiler önümüzdeki yıllarda da mutlaka ki tartışılacak. Fakat otonom otomobiller hayatımızın en önemli parçalarından biri olmak üzere.. Nasıl Google bizi dinliyor mu? Facebook verilerimizi topluyor mu? diye tartışıyor ve kullanmaya devam ediyorsak otonom otomobilleri de tartışacağız ve kullanacağız..

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı