Yazıhane

Origami’den İlham Alan Robot

Illinois Üniversitesi Makina Bilimi ve Mühendisliği profesörlerinden ve öğrencilerinden oluşan bir ekibin yeni araştırması, sarmal robot oluşturmak için origami yapılarının ve biyo-esinlenmiş tasarımın nasıl kullanılabileceği konularından bahsediyor.

Araştırmacılar, çokgen tabanlı bir kiral kule olan origami’nin Kresling kırışık modelini kullanma konseptini araştırdılar.Bu origami kulesi, bir vidaya benzer şekilde genişleme ve daralmayı boyuna ve dönme hareketine birleştirir ve küçük girdilerden geniş stroklu bir  hareket gerçekleştirmek için burkulma dengesizliklerini kullanırlar. Bu tasarım , burulma origami kulesi mekanizması  olan motorun döndürme hareketini genleşme ve büzülme prensiplerine sahip olan  solucan robot iskeletinin hareketlenmesi için kullanarak sürünme yürüyüşüne olanak sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Türk Robot Takımı Uluslararası Robot Yarışması’nda En iyiler Arasına Girdi

Etiketler

Alihan Nil

Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum. Hayatımın her döneminde araştırmak ,üretmek ve gelişmek misyonlarını ilke edinmekle beraber, özel bir şirkette mühendis olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı